Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus GuttulatusBakopa
Sutera Diffusus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Aksamitka - TagetesOpis

Aksamitki, to bardzo popularne kwiaty w naszym kraju, należące do rodziny astrowatych, które przywędrowały z cieplejszych rejonów Ameryki, gdzie obejmują około 20 gatunków jednorocznych. Mają one silnie rozgałęzione pędy, liście ustawione naprzeciwlegle, charakteryzujące się intensywnym zapachem. Obecnie można nabyć odmiany również bezwonne. Aksamitki różnią się między sobą pokrojem, wyglądem liści, wysokością, budową jak i osadzeniem koszyczków kwiatowych. Najczęściej spotykane są aksamitki o barwie żółtej i pomarańczowej w różnych odcieniach, choć dostępne są również w barwie białej. W Polsce uprawiamy gatunki pochodzące z Meksyku.

Wymagania

Aksamitki nie są wymagające co do gleby. Lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną także w półcieniu. Są wyjątkowo odporne i wytrzymałe na suszę.

Rozmnażanie

Nasiona wysiewamy w kwietniu pod szkłem. Aby szybko kiełkowały, warto im zapewnić temp. 20°C. Siewki pikujemy, gdy osiągną 5 cm wysokości.

Pielęgnacja

a miejsce stałe wysadzamy w drugiej połowie maja w rozstawie 20-25 cm dla odmian niższych i 30-45 cm dla wyższych. Kwitnienie następuje w 12 tygodni po wysiewie. Aksamitki, to jedne z najmniej wymagających roślin ozdobnych, które bardzo dobrze znoszą suszę i upały. Nie mają wygórowanych wymagań, co do gleby i rosną nawet w jałowej glebie, choć mają wówczas uboższe kwitnienie. Najlepiej czują się na stanowisku słonecznym, ale również dobrze znoszą półcień. W uprawie, musimy zwracać uwagę na to, aby nie przenawozić zwłaszcza azotem, który powoduje, że rośliny stają się zbyt wybujałe a konsekwencją jest słabsze kwitnienie.

Gdy Kwiaty Chorują:

Podczas długotrwałych deszczów możemy obserwować więdnięcie i brązowienie kwiatów, co oznacza, że rośliny zaatakowała szara pleśń. Aksamitki mogą też być atakowane przez szkodniki - ślimaki, przędziorki i mszyce.

Zanim Dokonasz Zakupu

Przeciętny wiek: Może żyć bardzo długo.
Stopień trudności pielęgnacji:.


    Copyright © poral.net