Mączliki
AleurodinaKoleus Blumego
Solenostemon Scutellarioides - Coleus Blumei

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Gloksynia - Sinningia SpeciosaOpis

Gloksynia ma aksamitne listki i duże kwiaty w kształcie dzwonków. W zimie zostają z roślin tylko bulwy, które wiosną odradzają się i dają nowe kwiaty. Pochodzi z Brazylii, występuje w około 20 gatunkach. W Europie pojawił się już w XVIII wieku.

W swej pierwotnej postaci kwiaty gloksynii rosły poziomo i podobne były do naparstków. Dzięki wysiłkom hodowców, obecnie kwiaty te mają kształt dużych dzwonków i otoczone są jasnozielonymi listkami o miękkich, aksamitnych noskach. Hodowcy starają się uzyskać jeszcze niższe rośliny, z mniejszymi listkami, za to z jeszcze większymi dzwoneczkami kwiatów.

Gloksynia należy do roślin cebulkowatych. Ma liście o długości 15-20 cm, których szypułki rosną tak gęsto, że wyglądają jak rozetki. Kwiaty wyrastają wśród nich. Od maja do września kwitną pięknymi, dzwonkowymi kwiatami. Są one aksamitne, białe, czerwone, fioletowe, w dwubarwne plamy lub z białymi obwódkami.

Wymagania

Gloksynie, jako rośliny pokojowe, najlepiej rozwijają się w temperaturach 20-22°C. W pomieszczeniach o temperaturze poniżej 15°C przestają rosnąć. Pożądana jest wysoka wilgotność powietrza.

Rozmnażanie

Dzielenie bulw

Kiedy bulwy na wiosnę zaczną puszczać pędy, można przystąpić do ich dzielenia. Potrzebny jest do tego ostry nóż i twarda podkładka. Ważne jest, aby każda część pokrojonej bulwy miała pędy. Najlepiej są one widoczne, gdy przedtem bulwy oczyścimy. Nacięte części warto posypać preparatem siarkowym, aby uniknąć jakiejkolwiek infekcji. Następnie każdą część bulwy sadzi się oddzielnie w małych doniczkach w mieszance ziemi z piaskiem. W pierwszych tygodniach temperatura otoczenia powinna mieć 22-25°C.

Przy pomocy nasion

Rozmnażanie przy pomocy nasion jest tanie lecz uciążliwe. Nasionka są bowiem bardzo drobne. Należy wysypać je więcej na wilgotną mieszankę torfową i zapewnić im ciepłotę 22-25°C. Po wysianiu nasiona muszą kiełkować przez dwa tygodnie w ciemnościach. Gdy kiełkujące nasionka są już tak duże, że można je uchwycić, zaczyna się przesadzanie. Pikowanie należy powtórzyć po pięciu tygodniach. Ponieważ młode roślinki dziennie potrzebują 14-16 godzin światła, przy krótkich dniach trzeba je sztucznie oświetlać.

Nacinanie liści

Należy napełnić skrzynkę warstwą gruboziarnistego piasku, następnie mieszanką torfową i na wierzchu znowu 1 cm piasku. Mieszankę nawilżyć. Następnie należy wybrać duży, zdrowy liść i dwoma cięciami odciąć główny nerw liścia. Liść należy przypiąć spinką do podłoża. Na konieć przykryć skrzynkę szkłem lub plastikiem i pozostawić w temperaturze około 20°C. Wkrótce w miejscach nacięcia zaczną wyrastać nowe roślinki. Gdy pojawią się korzonki, można roślinki ostrożnie odłamać od liścia i przesadzić do osobnych doniczek.

Nacinanie łodyg

Wypuszczane przez bulwy nowe pędy można wykorzystać jako sadzonki. Sadzi się je bezpośrednio do doniczek z ziemią i pozostawia pod plastikową folią aż do momentu, aż się ukorzenią.

Pielęgnacja

Rośliny należy spryskiwać je wodą przy pomocy rozpylacza lub umieścić je w skrzynkach z wilgotnym torfem. Wiosną i latem kwiaty te potrzebują dużo wody, od września coraz mniej. Jednocześnie trzeba dbać, aby liście nie pozostawały mokre. Raz na tydzień, w okresie kwitnienia, konieczne jest nawożenie rośliny nawozem zawierającym potas.

Przesadzania w przypadku gloksynii raczej się nie stosuje. Bulwy, które przezimowały można jednak w lutym przełożyć do nowej doniczki i przykryć 2-centymetrową warstwą ziemi. Liście zimą same odpadną. Bulwy na wiosnę wymagają oczyszczenia.

Gdy Kwiaty Chorują:

Jasne, żółte lub zwisające liście - są oznaką nadmiaru słońca albo niedostatku odżywek.

Kwiaty lub liście gniją - gdy roślinie dokucza nadmiar wilgoci. Należy pozwolić ziemi przeschnąć, a później zmniejszyć podlewanie.

Mszyce i przędziorki - deformują liście. Należy zastosować środki chemiczne.

Brunatne pierścienie na liściach - wskazują na chorobę wirusową. Jest ona nie uleczalna i roślinę należy zlikwidować.

Miękkie łodygi i obwisłe liście - wskazują na to, że kwiat ma za mało wilgoci, albo że stoi w przeciągu.

Zanim Dokonasz Zakupu

Nie należy kupować roślin, które mają miękkie, żółknące liście i mało płatków. Trzeba też uważać przy pakowaniu, gdyż listki łatwo się łamią.

Przeciętny wiek: - Wiele roślin po roku nadaje się do likwidacji. Bulwy można przechować, lecz często dają potem mniej kwiatów.
Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina niezbyt uciążliwa.


    Copyright © poral.net