Mączliki
Aleurodina



Aster Nowoangielski
Aster Novea Angliae

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Rozchodnik Okazały - Sedum Spectabile



Opis

Rozchodnikowiec okazały to gatunek rośliny należący do rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Chin i Korei, rozprzestrzenił się również w Japonii. W Polsce jest uprawiany i bardzo rzadko dziczejący. Według niektórych ujęć taksonomicznych włączany był do rodzaju rozchodnik i stąd w piśmiennictwie ogrodniczym często opisywany jest jako rozchodnik okazały.

Łodyga wzniesiona, prosta, gruba, mięsista, naga i nie rozgałęziająca się. Ma wysokość 30-50 cm.
Ulistnienie skrętoległe. Liście duże, jasnozielone, mięsiste, owalne, brzegiem ząbkowane i całe są niebiesko owoszczone. Mają klinowato zwężającą się nasadę i krótki ogonek.
Kwiaty zebrane w podbaldach na szczycie łodygi. Kwiaty różowe do ciemnoczerwonych, u odmian uprawnych, czasami białe. Płatki korony od ługości 3-5 mm, odstające. Kwitnie od sierpnia do września.

Jest dość często u nas uprawiany ze względu na ładny pokrój, piękne kwiaty i jasnozielone pędy dobrze komponujące się z innymi roślinami. Nadaje się do ogródków skalnych, obsadzania murków, skarp, grobów, obrzeży ścieżek. Może też być uprawiany w skrzynkach na balkonie, tarasach. Podziemne części nie przemarzają, tak, że doniczki mogą przez zimę przebywać na balkonie.

Wymagania

Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, rośnie dobrze nawet na jałowych glebach. Jest też jako sukulent bardzo wytrzymały na suszę. Wymaga dużo światła, ale może rosnąć także w półcieniu, tylko wtedy rozwija się i kwitnie słabiej.

Rozmnażanie

Rozmnaża się go z sadzonek wiosną i latem, można go też rozmnażać przez podział kęp.

Pielęgnacja

Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest spulchnianie ziemi wokół rośliny, by nie tworzyła się twarda skorupa. Zimą nadziemne pędy obumierają, ale wiosną rośliną odtwarza się z podziemnych korzeni i pędów.








    Copyright © poral.net