Wełnowce
PseudococcidaeTulipan Greigii Toronto
Tulipa Greigii Toronto

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Sansewieria Gwinejska - Wężownica - Język Teściowej - Sansevieria TrifasciataOpis

Sansewieria gwinejska jest sukulentem liściowym - magazynuje wodę w mięsistych liściach. Pochodzi z zachodniej Afryki równikowej. Jako roślina pokojowa uprawiana jest od kilku stuleci. Swe miano przyjęła od nazwiska włoskiego arystokraty, Raimondo de Sango księcia Sanseviero, żyjącego w latach 1710-1771, miłośnika roślin, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu.

Roślina dorasta do 100-120 cm wysokości, zazwyczaj jednak osiąga 40-80 cm. W sprzedaży są także odmiany karłowe do 30 cm wysokości. Długie, ostro zakończone, wzniesione liście, o 5-6 cm szerokości i zielonej barwie, wyrastają bezpośrednio z podłoża, co roku pojawiają się 2-3 nowe. Mają żółtawy lub kremowy brzeg oraz ciemniejsze, poprzeczne, nieregularne prążki.

Sanseweria kwitnie zazwyczaj na początku lata. Kwiatostany 30-70 cm wysokości, złożone z drobnych, o delikatnym zapachu, jasnożółtozielonych kwiatów, wyrastają bezpośrednio z podłoża obok liści. Pamiętajmy, aby po przekwitnięciu usunąć je.

Wymagania

Sansewieria jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą na niekorzystne warunki: suszę, duże różnice temperatur, silne nasłonecznienie. Nie lubi tylko nadmiernego podlewania.

Rozmnażanie

Sansewerię rozmnaża się przez sadzonki, najlepiej w marcu. Liść dzielimy w poprzek na fragmenty o długości 5-6 cm, pozostawiamy do przeschnięcia, po czym ich dolne części zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłożu z torfu i piasku. Należy uważać, aby nie umieścić ich do góry nogami. Naczynie z sadzonkami przykrywamy folią i ustawiamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20°C. Kiedy sadzonki mają 2-3 nowe liście, ostrożnie oddzielamy je od starego fragmentu liścia i przesadzamy do doniczek. Nowe rośliny otrzymane z sadzonek liściowych nie mają kolorowych obrzeży.

Sansewerię można też rozmnażać przez podział, najlepiej późnym latem, oddzielając młode odrosty i ostrożnie rozrywając bryłę korzeniową.

Pielęgnacja

Sanseweria dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu. Latem należy zapewnić temperaturę 21-24°C, zimą 18°C. Roślina znosi spadek temperatury poniżej 10°C, ale tylko w suchych mieszkaniach w chłodnych i wilgotnych może gnić. Im chłodniej, tym należy podlewać mniej. Zawsze uważajmy, aby rośliny nie zalać, nadmiar wody trzeba usuwać. Latem podlewamy raz na 1-2 tygodnie, zimą nawet co 3 tygodnie. Roślin nie zraszamy, nie stosujemy nabłyszczaczy, liście wystarczy przecierać wilgotną szmatką. Nawozimy tylko latem - co 3 tygodnie, płynnym nawozem wieloskładnikowym. Młodsze rośliny przesadzamy co 2 lata, natomiast starsze - co 3 lata, pamiętając o wsypaniu na dno doniczki 2-3 cm warstwy drenażu.

Gdy Kwiaty Chorują:

Należy uważać aby rośliny nie "przepodlewać" ponieważ kłącze jest bardzo podatne na zgniliznę.

Zanim Dokonasz Zakupu

Należy zwrócić uwagę na to, czy liście są twarde i czy nie ma na nich szkodników.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.
Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina łatwa w uprawie.
    Copyright © poral.net