Skoczogonki
CollembolaTawułka Nikky
Astilbe Nikky

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Azalia - Rhododendron SimsiiOpis

Istnieje ponad tysiąc gatunków azalii. Dwa z nich można uprawiać jako rośliny pokojowe:azalię indyjską i azalię japońską; ta ostatnia może rosnąć również na zewnątrz nawet w naszych warunkach klimatycznych.

Azalie pokojowe są dla hodowców uszlachetniających rośliny dużym problemem do popisu. Dzięki ich wysiłkom powstają nowe odmiany, nie tylko białe, różowe lub czerwone, ale również takie, które mają szeroką gamę odcieni i kwitną w różnych okresach, od jesieni aż do wiosny. Możemy wybierać według własnego gustu, także wśród odmian z kwiatami pojedynczymi i pełnymi.

Azalie w sprzedaży mają 15-50 cm wysokości. Rosną bardzo wolno i wytwarzają krzewy lub drzewka. Kwiaty wyglądają egzotycznie, są bardzo ładne, ale właściwie nie pachną.

Wymagania

Azalia ma jednak kilka wymagań, do których jeśli się nie dostosujemy, jej uprawa nie będzie łatwa. Należy ją przede wszystkim przesadzić w lekko kwaśną ziemię bez wapnia. Azalie bardzo szybko wysychają. Dlatego należy podlewać ją codziennie miękką wodą, przede wszystkim w okresie kwitnienia. Roślina potrzebuje dużo światła, ale nie powinna stać w pełnym słońcu. Temperatura nie powinna przekroczyć 15°C.

Rozmnażanie

Sadzonki z pędów wierzchołkowych łatwo ukorzeniają się w lipcu i w sierpniu. Młode roślinki wymagają dużo ciepła i wysokiej wilgotności powietrza.Należy więc przykryć donicę folią na okres 3-4 tygodni.

Pielęgnacja

Mniej więcej w połowie maja, można azalię wynieść na balkon lub do ogrodu. Należy znaleźć jej miejsce w półcieniu, gdzie jest ciepło i przesadzić ją do dużej donicy z samym torfem.

Pod koniec września, przed pierwszymi przymrozkami należy ponownie wnieść roślinę do mieszkania. Początkowo temperatura nie może przekroczyć 5-10°C. Po zabarwieniu się pierwszych pąków, mniej więcej po sześciu tygodniach, można roślinę umieścić w pokoju stołwym. Podczas aklimatyzacji powietrze nie może być suche, ponieważ grozi to opadnięciem pąków.

Aż do rozkwitnięcia zaleca się zraszanie całej rośliny. Natomiast rozkwitłe kwiaty wody nie lubią, pojawiają się wtedy na nich brzydkie plamy. Nawozimy po przekwitaniu od maja do końca lipca nawozem nie zawierającym wapnia.

Jeśli przesadzamy, to wiosną, po kwitnieniu. Do przesadzania używamy specjalnej ziemi dla azalii oraz płaskich donic. Gliniane donice przed przesadzaniem wstawić należy na kilka godzin do wody. Zwiędłe części rośliny regularnie usuwamy. Po przekwitnieniu przycinamy wydłużone gałązki. We wrześniu możemy odłamać kilka pędów aby te, które mają pąki, miały więcej świetła.

Gdy Kwiaty Chorują:

Azalie niestety atakuje szereg szkodników, od mszyc po kibitnika azaliaczka. Jeżeli znajdziemy ich zbyt dużo, roślinę powinno się jak najszybciej zlikwidować.

Jeżeli roślinie wypadają liście - oznacza to zazwyczaj, że jest sucha. Przyczyną może być również zbyt silne nawożenie lub wysoka temperatura.

Żółte liście i pędy - przyczyną może być nadmiar wapnia w wodzie lub w ziemi, a także niedobór żelaza. Należy podlewać miękką wodą i zasilać nawozem bez zawartości wapnia. Przy niedoborze żelaza podlewamy roztworem zawierającym żelazo, który jest dostępny w sklepach ogrodniczych

Mszyce - pojawiają się zazwyczaj na młodych, miękkich pędach i pąkach. Zwalczamy je za pomocą insektycydów lub przez obmycie wodą z mydłem.

Zanim Dokonasz Zakupu

Należy wybierać azalie z dużą ilością rozkwitniętych pąków oraz nowych pędów z soczystymi, jasnozielonymi liśćmi.

Przeciętny wiek: - Jeżeli prawidłowo opiekujemy się azaliami, można je uprawiać przez długie lata.

Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina mało wymagająca, która jednak potrafi zemścić się za błędy w uprawie.
    Copyright © poral.net