Mszyce
Aphidoidea



Kordylina
Cordyline

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Awokado - Smaczliwka - Persea Americana



Opis

Awokado pochodzi z Ameryki Centralnej; obecnie jest szeroko uprawiane ze względu na swoje cenne owoce w klimatach tropikalnych i subtropikalnych, włączając w to Izrael, Hiszpanię czy Afrykę Południową.

Awokado jest wiecznie zielonym drzewem należącym do rodziny wawrzynowatych. Drzewo to potrafi osiągnąć wysokość 20 m. Liście awokado są lancetowatego kształtu, skórzaste w dotyku o długości około 25 cm. Kwiaty awokado są koloru żółtawo-zielonego. Owocem jest jednonasienna jagoda o kształcie gruszki, której skóra jest gruba, ciemno-zielonego lub fioletowego koloru. W środku owocu awokado znajduje się niejadalne, kuliste w kszłalcie nasienie oraz kremowo-zielonkawy miąższ. Wiele części z awokado jest używanych w ziołowym lecznictwie. Liście oraz kora są skutecznymi środkami leczniczymi w problemach związanych z trawieniem oraz w czasie kaszlu. Dzięki temu, że awokado jest tak pożywne posiada szeroki zasięg użycia medycznego. Ludzie w Gwatemalii używają miąższu z awokado do pobudzenia wzrostu włosów, skóra z owocu jest używana do pozbycia się robaków, natomiast nasiona awokado są używane w leczeniu rozwolnienia. Miąższ owocowy jest także używany jako pokarm dla niemowląt w Zachodniej Afryce.

Wymagania

Wymaga silnego nasłonecznienia. Większość odmian jest odporna na zasolenie gleby i udaje się w zwykłej ziemi doniczkowej dla roślin wieczniezielonych. Wymaga regularnego podlewania, niezbyt silnego.

Rozmnażanie

Wbić w koniec pestki poziomo 3 wykałaczki tak, aby można było zawiesić pestkę na tych wykałaczkach (wykałaczki opierałyby się o brzeg naczynia) nad naczyniem z wodą, tak, aby ok. 1/3 nasiona (zaokrąglony koniec) był zanurzony w wodzie), postawić w nasłonecznionym miejscu, powinno wykiełkować po ok 2-6 tygodniach. Kiedy korzenie dosięgną dna naczynia, przesadzić do doniczki.

Nasiona mogą też zostać wsadzone bezpośrednio do ziemi. Uzywa się dużej doniczki o średnicy ok 15-25cm. Materiał z jakiego jest zrobiona jest nieistotny, ważne, by donica miała otwór drenujący na dole. Nasiono wsadza się do połowy do ziemi, tak, by wstawał ostry koniec. Podlewa sie je obficie i stawia w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Pielęgnacja

Awokado powinno stać w dobrze oświetlonym miejscu, nawet w pełnym słońcu, z wysoką wilgotnością powietrza. Zimą twmperatura powinna wynosić 12°C. W cieplejszym pomieszczeniu zrzuca liśćie.

Latem roślina wymaga dużej ilości wody, zimą tylko tyle, aby nie opadły liście. Roślinę trzeba zraszać kilka razy dziennie letnią wodą. Od marca do końca sierpnia dokarmiamy roślinę co dwa tygodnie.

Pestkę sadzimy w zwykłej ziemi gliniastej. Młode rośliny przesadzamy do bardziej żyznej ziemi kwiatowej. Na wiosnę można podciąć wierzchołki długich pędów. Po takim zabiegu roślina zgęstnieje, a nawet się rozgałęzia.

Gdy Kwiaty Chorują:

Opadają liście - powodem może być zbyt długie przebywanie rośliny zimą w ciemnym pomieszczeniu lub w nadmiernym cieple.

Liście mają brązowe czubki - bywa to oznaką niedostatku wody, ale także i niedoboru substancji odżywczych. Należy postarać się, aby roślina nigdy nie wyschła oraz miała w lecie odpowiednie nawożenie.

Zanim Dokonasz Zakupu

Trzeba wyhodować samemu z pestki. Rzadko bowiem się zdarza, że można kupić gotowy okaz.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo, pod warunkiem, że nie dopuścimy jej do wyschnięcia.

Stopień trudności pielęgnacji: - Mimo, że roślina ma dość szczególne wymagania dotyczące temperatury i podłoża, uprawa jej jest łatwa.












    Copyright © poral.net