Skoczogonki
Collembola



Dmuszek Jajowaty
Nerium Oleander

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Męczennica - Passiflora Caerulea



Opis

Znanych jest ponad 400 gatunków należących do rodzaju Passiflora, rosnących przeważnie w Ameryce Środkowej i Południowej, nieliczne rosną także w Azji, Australii i na Madagaskarze. Rośliny szybko rosnące. Liście skrętoległe, dłoniastodzielne lub klapowe, kwiaty ozdobne, barwne, duże, z promienistym, nitkowatym przykoronkiem (symbolizującym mękę Jezusa Chrystusa). Kwiaty osadzone pojedynczo lub zebrane w grona w kątach liści. Poszczególne części kwiatu przypominają jakoby narzędzie męki Chrystusa i stąd nazwa - męczennica (z łaciny passio - cierpienie, flos - kwiat). Kwiaty męczennic są barwy białej, niebieskiej, różowej, karminowej lub purpurowej, z odmiennie zabarwionym przykoronkiem. Obecnie w uprawie znajduje się 10 gatunków. Nadają się do dekoracji okien lub balkonów. Wymagają podpór, krat lub wygięto łukowatych drutów. Owoce większości gatunków jadalne, a owoc męczennicy olbrzymiej nazywany jest marakują.

Wymagania

Rośliny można uprawiać w pełnym słońcu, na południowym oknie lub balkonie. Męczennice kochają ciężką, bogatą w wapń ziemię. Należy postarać się o dobrą cyrkulację powietrza.

Rozmnażanie

Rozmnaża się z sadzonek pędowych, półzdrewniałych, z których każda musi zawierać co najmniej 2 liście, wąsy usuwa się. W temperaturze 25-30°C rośliny ukorzeniają się szybko. Męczennice można również rozmnażać z nasion, jednak siewki kwitną słabiej. Stosowane jest także rozmnażanie męczennicy przez podział roślin. Po wykopaniu rozdziela się roślinę mateczną na poszczególne pędy z kawałkiem korzenia, które sadzi się do osobnych doniczek

Pielęgnacja

Jako podłoże stosuje się mieszankę ziemi liściowej, darniowej, torfu i piasku w równych ilościach lub torf wysoki z dodatkiem kory z drzew iglastych, ziemi inspektowej lub gnojowej, piasku i zwietrzałej gliny. Gdy rośliny rosną na stanowisku słonecznym, to wymagają częstego zraszania liści, dużo wody i powietrza. Jednak należy unikać nadmiernego nawilgotnienia podłoża, szczególnie w okresie jesiennym. W okresie wzrostu rośliny należy dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi w postaci roztworu 0,2%. Od sierpnia ogranicza się podlewanie i zaprzestaje nawożenia.

Zimą aż do lutego rośliny przechodzą okres spoczynku w miejscu widnym, przewiewnym, w temperaturze 6-8°C. W marcu, gdy zaczną wyrastać nowe pędy, rośliny przesadza się do nowych doniczek (co 2-3 lata) lub górną warstwę ziemi w starych doniczkach zdejmuje się i dopełnia świeżą mieszanką.

Wśród męczennic występują gatunki i odmiany odporne na zimowe chłody. Jednak najczęściej spotykane gatunki i odmiany roślin to gatunki egzotyczne wrażliwe na chłód. Rośliny bardziej odporne na chłody można sadzić w ogrodzi lub wystawiać w pojemnikach do ogrodu. Gdy rośliny są posadzone w ogrodzie, to przed zimą należy rośliny okryć np. słomą. Natomiast rośliny posadzone w pojemnikach, na zimę wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia.

Nie należy dopuścić, aby pojawiające się pędy oplątywały się wzajemnie wąsami, gdyż powoduje to osłabienie kwitnienia. Dlatego w miarę wyrastania nowych pędów przywiązuje się je do niezbyt grubych podpór, aby wąsy na pędach z czasem mogły się same oplątywać wokół nich.

Gdy Kwiaty Chorują:

Żółkną liście - zbyt mało światła.

Mszyce - atakują młode wrażliwe pędy. Należy stosować preparat ochronny.

Kolorowe zmiany na liściach - mogą powodować przędziorki. Należy skontrolować dolną część liści. Jeśli roślina jest zaatakopwana należy zastosować środek chemiczny.

Zanim Dokonasz Zakupu

Należy zwrócić uwagę czy roślina ma świeże zielone liście i kilka pączków.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.

Stopień trudności pielęgnacji: - Opika nad rośliną jest bardzo łatwa.












    Copyright © poral.net