Piwonia Chińska - Paeonia Lactiflora
Opis
Piwonia chińska to bylina z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae, pochodzi z Syberii i Chin. Rośliny o bulwiasto zgrubiałych korzeniach, silnie rosnące, o wysokości 70-100 cm. Pędy sztywne, wzniesione, u nasady lekko zdrewniałe. Liście pierzastosieczne, osadzone na sinych ogonkach.
Kwitną koniec maja - czerwiec. Rozkwitają wówczas, gdy kończy się kwitnienie kosaćców.
Kwiaty odmian uprawnych białe, różowe, karminowe lub purpurowe w różnych odcieniach, z lekkim zapachem różanym. Mogą być pojedyncze, anemonowe lub pełne.
W kwiaciarstwie mają znaczenie tylko odmiany będące mieszańcami. Rozróżniamy następujące grupy odmian:
- Piwonie o kwiatach pojedynczych
- Piwonie japońskie - mają normalne płatki osadzone w jednym okółku, środek zaś zajmują wąskie, często inaczej zabarwione płatki przekształcone z pręcików.
- Piwonie anemonowe - płatki zewnętrzne w kilku okółkach, płatki środkowe dość szerokie, ułożone kuliście.
- Piwonie pełne-chińskie.
Stosowana na duże jednogatunkowe rabaty lub grupami na trawnikach, pod krzewami ozdobnymi, na kwiat cięty trzymają się w wodzie po ścięciu do 10 dni.
Wymagania
Gleba powinna być żyzna, próchnicza, głęboko uprawiona (co najmniej do 50 cm), lekko kwaśna. Stanowisko słoneczne lub nieco zacienione.
Rozmnażanie
Rozmnaża się przez podział korzeni bulwiastych w sierpniu do września. Każda podzielona część powinna mieć 2-3 zdrowe korzenie i u nasady pędu 2-3 pączki. Sadzi się w rozstawie 100 x 100 cm, niezbyt głęboko, to jest tak, aby pączki były przykryte tylko 5-centymetrową warstwą ziemi.
Pielęgnacja
Piwonie wymagają obfitego nawożenia, nie znoszą wapnia, przy tym lepiej stosować nawozy organiczne niż mineralne. Co roku wiosną powinno się rozłożyć między roślinami dobrze przefermentowany obornik lub kompost torfowo-obornikowy. Nie należy narzucać nawozu na środek kępy, skąd będą wyrastać nowe pędy. W lecie można nawozić gnojowica. Piwonie są długowieczne, mogą rosnąć na jednym miejscu 10-15 lat, pod warunkiem starannego pielęgnowania. Na zimę należy rośliny przykryć gałązkami świerka.
|




|