Wciornastki
ThysanopteraTulipan Apeldoorn's Elite
Tulipa Apeldoorn's Elite

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Monstera Dziurawa - Monstera DeliciosaOpis

Monstera to jedna z piękniejszych roślin doniczkowych, żyjąca w stanie dzikim w Ameryce Południowej i Środkowej. To wiecznie zielone, półepifityczne, krzewiaste pnącze obejmujące ponad 20 gatunków. Liście ma duże sercokształtne, skórzaste, wraz z wiekiem głęboko powycinane, z otworami w blaszce liściowej. Niektóre o długich zwisających korzeniach powietrznych. Kwiatostan ma kształt kolby otoczonej pochwą, pojawiający się u starszych okazów, choć nie jest to częste zjawisko. Owoce monstery są jadalne, ale obecność pewnego składnika sprawia, że mogą powodować podrażnienia błony śluzowej, dlatego radzi się ich nie jeść.

Najbardziej popularną monsterą jest Monstera Deliciosa, charakteryzująca się ogromnymi tarczowatymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach, z głębokimi wcięciami i zaokrąglonymi dziurami, których średnica może dochodzić nawet 100 cm. Wysokość tego gatunku dochodzi do 200 cm.
Natomiast Monstera Deliciosa jest trochę mniejsza, ma smuklejszy pokrój, dlatego bardziej się nadaje do mniejszych pomieszczeń.
Możemy się spotkać również z odmianą o białych plamach na liściach. Oprócz tego na uwagę zasługuje Monstera Pertusa, charakteryzująca się szybkim rozrostem i gęstym pokrojem. Na liściach wzdłuż nerwu głównego obecność owalnych dziur o zróżnicowanej wielkości. Bardzo atrakcyjną jest również Monstera Obligua, która wyróżnia się ogromnymi otworami na blaszce liścia i brakiem wcięć na jego brzegach.

Wymagania

Monstera nie ma zbyt wygórowanych wymagań, jest dość łatwą w uprawie. Mimo że są to rośliny tropikalne, bardzo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu. Wymaga stanowiska jasnego do półcienistego i nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia.

Rozmnażanie

Monasterę rozmnażamy poprzez sadzonki pędowe, liściowe z oczkiem i z pnia. Ukorzeniamy przy dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze podłoża 25°C-30°C.

Pielęgnacja

Temperatura to 18-22°C, która sprzyja szybszemu rozrostowi, ale równie dobrze zniesie niższą temperaturę 15°C, choć wówczas powoli rośnie. Podłoże: ziemia znormalizowana lub substrat torfowy. Lubi stałą, umiarkowaną wilgotność, w okresie letnim podlewamy systematycznie i obficie, letnią wodą, zimą umiarkowanie. W okresie letnim liście możemy spryskiwać odwapnioną wodą, co będzie miało dobry wpływ na roślinę oraz sprawi, że liście będą miały połysk. Monsterę nawozimy umiarkowanie od marca do sierpnia, co tydzień. Przesadzanie najlepiej wykonać, zanim roślina zacznie wypuszczać nowe liście, czyli marzec-kwiecień, małe rośliny, co roku, starsze co 2-3 lata.

Gdy monstera stanie się zbyt wysoka, albo wraz z rozwojem utraci dolne liście, wówczas możemy ją obniżyć. Zabieg ten polega na obcięciu górnej partii rośliny poniżej miejsca, z którego wyrasta duża ilość korzeni powietrznych, następnie sadzimy ją do donicy.

Gdy Kwiaty Chorują:

Zbyt cieniste miejsce skutkuje grubieniem liści.
Przebarwienia na liściach spowodowane są brakiem wody.
Podatna na mszyce, wełnowce, tarczniki. Nie należy odcinać korzeni powietrznych.


    Copyright © poral.net