Mączliki
AleurodinaTawułka Nikky
Astilbe Nikky

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Dziwaczek Jalapa - Mirabilis JalapaOpis

Dziwaczek jalapa jest rośliną jednoroczną z rodziny dziwaczkowatych Nyctaginaceae. Pochodzi z Meksyku. Jego pędy osiągają 70-80 cm wysokości, są rozgałęzione od nasady, grube i sztywne, a liście jajowate i zaostrzone.

Dziwaczek kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia. Rozpoczyna kwitnienie, gdy większość roślin jednorocznych jest już w pełni kwitnienia. Kwiaty maja lejkowaty kształt, są białe, żółte lub czerwone, skupione w kątach górnych liści. Otwierają się około godziny 16.00, kwitną jedną noc wydając miły zapach i przekwitają rankiem następnego dnia.

Wymagania

Dziwaczek wymaga gleby żyznej i wilgotnej oraz słonecznego stanowiska.

Rozmnażanie

Rozmnażany jest przez nasiona lub przez podział bulwiastych korzeni. Nasiona wysiewa się w połowie marca do ciepłego lub półciepłego inspektu, w kwietniu do inspektu zimnego. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 50 x 50 cm. Korzenie bulwiaste dzieli się podobnie, jak bulwy dalii. Karpy wykopuje się jesienią, zimą przechowuje w miejscu zabezpieczonym od mrozu, a przed wysadzeniem na miejsce stałe - dzieli. Kwitną wtedy wcześniej i bardzo obficie.

Pielęgnacja

Sadzi się go na rabaty lub w grupach, rzadziej stosuje się go na kwiat cięty. Podczas suszy należy go podlewać. Aby kwitł obficie, trzeba dokarmiać go co 10-14 dni.
    Copyright © poral.net