Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus GuttulatusŁubin Trwały
Lupinus Polyphyllus

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Lewizja Liścieniowa - Lewisia CotyledonOpis

Lewizja jest byliną z rodziny portulakowatych o łyżeczkowatych, mięsistych, zimozielonych liściach, zebranych w płasko rozesłane rozetki.

Kwitnie w maju - czerwcu. Kwiatostan wznosi się nad rozetą liści, dorasta do 20 cm wysokości. Kwiaty o kształcie gwiazdy w zależności od odmiany mają żółte, białe, różowe lub czerwone paski.

Lewizja nadaje się do sadzenia w ogrodach i ogródkach skalnych, dobrze rośnie zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Doskonale rośnie w szczelinach murów i skał, także w misach i skrzynkach balkonowych. Doskonale komponuje się z rojnikiem murowym, rozchodnikiem i dzwonkiem dalmatyńskim.

Wymagania

Roślina najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym do słonecznego. Gleba powinna być luźna, kamienista, umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna, uboga w wapń.

Rozmnażanie

Rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną.

Pielęgnacja

Dobrze jest wokół rośliny wysypać warstwę żwiru - zapobiega to jej gniciu. Lewizja nie toleruje nadmiernego podlewania, nie lubi wody gromadzącej się w rozetce liściowej - nawet latem. Najlepiej posadzić ją na skarpie, w szczelinach pionowego murku, lub pod liściastymi krzewami, ale od południowej strony.

Na zimę należy zabezpieczyć rośliny przed nadmierną wilgocią, na przykład chroniąc je szklanym daszkiem, plastikową butlą z obciętym dnem lub - w przypadku większych powierzchni - przenośnymi tunelami foliowymi. Zimą należy również chronić roślinę przed słońcem.
    Copyright © poral.net