Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus GuttulatusCzubatka Ubiorkolistna
Brachycome Iberidifolia

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Lantana Pospolita - Lantana CamaraOpis

Lantana jest kilkuletnim, zielonym krzewem, pochodzi z Ameryki Środkowej. Dorasta do 3 metrów wysokości, jej łodyga pokryta jest nielicznymi zagiętymi cierniami, słabo drewnieje. Liście są pomarszczone i owłosione, jajowatego kształtu, po roztarciu nieprzyjemnie pachną i drażnią skórę.

Lantana kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Kwiaty są początkowo żółte, potem zmieniają barwę przez pomarańczową do czerwonej. Kolor zmieniają też kuliste owoce - początkowo są zielone, potem purpurowe, na końcu stają się granatowoczarne.

Na rynku dostępne są liczne odmiany różniące się barwą kwiatów, siłą wzrostu i pokrojem. Stosowana jest do skrzynek balkonowych, do pojemników na tarasy, także w formie formowanego drzewka. Odmiany o lekko przewieszających się pędach znakomicie nadają się do wiszących koszy.

Wymagania

Lantana wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze rośnie w żyznej, dość wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi.

Rozmnażanie

Lantanę można rozmnażać przez sadzonki pędowe, przygotowane w listopadzie z roślin przeniesionych jesienią do pomieszczeń. W temperaturze około 20°C sadzonki powinny ukorzenić się w czasie 3-4 tygodni. Po ukorzenieniu rośliny przesadzamy do doniczek wypełnionych przepuszczalnym, lekko kwaśnym podłożem i utrzymujemy w temperaturze 16-18°C, zapewniając dobre warunki świetlne.

Pielęgnacja

W sezonie należy podlewać ją umiarkowanie i zasilać nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu. W naszym kraju, na zimę należy przenieść ją w chłodne, widne miejsce, w którym temperatura wynosi 8-14°C. Usuwanie przekwitłych kwiatów korzystnie wpływa na kwitnienie.

Uwaga! Lantana jest rośliną trującą, dla ludzi i zwierząt, wszystkie jej części zawierają, toksyczne substancje.


    Copyright © poral.net