Czerwce
CoccoideaKalanchoe Blossfelda
Kalanchoe Blossfeldiana

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Hortensja Ogrodowa - Hydrangea MacrophyllaOpis

Przez długie lata hortensje były uważane za kwiaty staromodne, odpowiednie tylko na pewne uroczystości. Dzisiaj hortensje ogrodowe przeżywają renesans i coraz częściej widuje się je w ogrodach, oknach mieszkań i wazonach.

Hortensje ogrodowe pochodzą z Chin i Japonii, gdzie rosną bujnie wzdłuż brzegów rzek. W Europie obchodzą już swój dwusetny jubileusz. Bowiem pierwsze hortensje sprowadzono z Japonii do Anglii już w 1799 roku.

Oprócz powszechnie znanych pokojowych odmian hortensji, są jeszcze inne, mrozoodporne, krzaczaste hortensje ogrodowe o białej barwie kwiatów. Są też hortensje o kwiatach aksamitnych, z miękkimi liśćmi lub z kwiatami swoim kształtem bardziej przypominające bez. Niektóre odmiany hortensji potrafią piąć się po ścianach domu, osiągając do 8 metrów wysokości. Sadzi się je w ziemi kwaśnej, często w towarzystwie rododendronów.

Kwiatowe kule hortensji mają często "pozorne" kwiaty, złożone tylko z kieliszka liści, które mają za zadanie wabić owady. Prawdziwe kwiaty, w istocie znacznie mniejsze, znajdują się w środku baldaszka. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni.

Hortensje ogrodowe są roślinami kameleonami. W kwaśnym środowisku kwiaty odmian różowych nabierają oryginalnego niebieskiego odcienia. Tylko białe hortensje nie przechodzą takiej metamorfozy. O tym, jak manipulować odcieniami piszę w dziale rozmnażanie.

Hortensja rośnie dobrze w skrzynkach na balkonach i kwitnie od czerwca do końca września. Należy jednak wiedzieć, że odmiany doniczkowe nie są odporne na mróz, toteż należy je zabrać do domu przed pierwszymi przymrozkami.

Wymagania

Hortensje lubią jasne lecz chłodne miejsca. Podczas kwitnienia wymaga obfitego podlewania, lecz tylko miękką wodą. Najkorzystniejsza temperatura latem to 20°C i zimą 7°C.

Rozmnażanie

Rośliny rozmnaża się od stycznia do czerwca przy pomocy sadzonek wierzchołkowych. Ucięte łodyżki już w szklance z wodą wypuszczają korzonki. Kwiatom rozmnażanym w ten sposób na początku roku, należy zapewnić ciepło. Chcąc uzyskać rośliny gęsto rosnące powinno się odrywać końcówki rośliny, powyżej dwoma dobrze rozwiniętymi liśćmi.

Niebieskie kwiaty własnej produkcji - Wystarczy w tym celu kupić w drogerii glinianu amonu. Przy przesadzaniu rośliny, domieszać do podłoża-na 1 kg ziemi-10g tego środka, potem podlewać ją dwa razy w tygodniu dwuprocentowym roztworem środka. Niestety nie wszystkie hortensje reagują na kwaśną glebę tak jak, byśmy chcieli.

Pielęgnacja

Kwiaty należy umieścić w jasnym lecz chłodnym miejscu, najlepiej na oknie wschodzącym na wschód lub zachód. Na tarasie wymaga miejsca osłoniętego i zacienionego.

Podczas kwitnienia wymaga obfitego podlewania, lecz tylko miękką wodą. Przy wysokich temperaturach najlepiej jest je zraszać wodą. Od września do lutego zmniejszyć podlewanie, lecz nie pozwolić, aby uschły. Od pojawienia się pierwszego kwiatu, dopołowy sierpnia, co tydzień nawozić preparatem, nie zawierającym wapna.

Gdy wszystkie kwiaty zwiędną, co na ogół ma miejsce we wrześniu, hortensję ogrodową należy przesadzić do lekkiego torfu zmieszanego z piaskiem lub do specjalnej ziemi przygotowanej przez ogrodnika.

Aby roślina mogła wydawać rok w rok kwiaty, konieczne jest przycinanie. Przekwitłe pędy ucina się do połowy, a słabe ucina w całości. W czerwcu należy tego zaprzestać, na końcach pędów tworzą się wtedy pączki nowych kwiatów.

Rośliny mogą stać całe lato na dworze. Kiedy jednak przyjdą pierwsze przymrozki, trzeba je zabrać do mieszkania, do chłodnego pomieszczenia..

Gdy Kwiaty Chorują:

Przędziorki - ich obecność poznaje się po drobnej pajęczynie po odwrotnej stronie liści. Jeśli zauważy się je w porę, można zaatakowane listki usunąć. Jeśli to jednak nie pomoże, trzeba chore rośliny zlikwidować.

Mszyce - usadawiają się zwykle na młodych, miękkich pędach. Można próbować je spłukać wodą. Gdy to nie pomoże, należy użyć odpowiedniego środka owadobójczego.

Zbyt mała ilość wody - sprawia, że listki więdną, stają się zbrązowiałe i poskręcane. W okresie kwitnienia trzeba koniecznie dobrze podlewać. W czasie upaów-nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Schnące rośliny można wstawić do naczynia z wodą na tak długo, aż ziemia stanie się dostatecznie wilgotna.

Mączniak właściwy - objawia się białym nalotem na liściach. Chore listki należy usunąć i zniszczyć. Zastosować środek przeciwko grzybom - fungicyd.

Zanim Dokonasz Zakupu

Przeciętny wiek: - Jeśli będziemy się nimi dobrze opiekować podczas zimy, będziemy mieć z nich pociechę w następnym roku.
Stopień trudności pielęgnacji: - Nie jest to roślina wymagająca specjalnych zabiegów, trzeba jej jednak zapewnić latem obfite podlewanie.


    Copyright © poral.net