Czerwce
CoccoideaTojeść Rozesłana
Lysimachia Nummularia

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Gardenia - Gardenia JasminoidesOpis

Rośliny te pochodzą z Chin, Tajwanu i Japonii, gdzie w naturalnym środowisku osiągają niezwykłe wysokości. Mają woskowobiałe, przepięknie pachnące kwiaty. Liście są ciemnozielone i błyszczące. Gardenia jest królową kwiatów noszonych w butonierce. W ostatnich latachrównież jako roślina doniczkowa. Znane są gardenie kwitnące w lecie oraz takie, które kwitną zimą.

W dobrych warunkach gardenia może osiągnąć wysokość 90-120 cm. W ciągu roku rośnie 10-15 cm. Białe kwiaty utrzymują się kilka dni, a ich zapach przypomina zapach jaśminu.

Wymagania

Jeśli temperatura w czasie tworzenia się pączków jest odpowiednia czyli ma 18-20°C gardenia nie straci pączków. Wymaga też dużo światła, ale nie znosi południowego upału. Nie można dopuścić do jej wyschnięcia. W idealnych warunkach może kwitnąć bardzo długo.

Rozmnażanie

Podczas przycinania gardeni można uzyskać sadzonki. Odpowiednia długość szdzonek to 8-10 cm. Sadzi się je do mieszanki próchnicy, grubego piasku oraz miału torfowegoi umieszcza w cieple, w temperaturze 25°C. Po 4-6 tygodniach, kiedy sadzonki się ukorzenią przenosi się je na miejsce o mniejszej temperaturze. Kiedy podrosną, potrzebują większej doniczki z taką samą mieszanką ziemi.

Nasiona gardeni mozna znaleźć w dobrym sklepie ogrodniczym. Rozmnażanie z nasion jest skomplikowane i niepewne.

Pielęgnacja

Podczas kwitnienia rośliny muszą być umieszczone w pełnym słońcu. Gardenie, które kwitną w lecie, mogą przezimować w temperaturze 12-15°C, kwitnące w zimie 16-17°C. Wczasie kiedy tworzą się pączki, gardenia wymaga w nocy temperatury 18°C, w przeciwnym razie straci je. W czsie pięknego lata gardenia może być umieszczona na dworze.

Gardenia uwielbia dużą wilgotność powietrza, dlatego trzeba ją często zraszać. Podczas kwitnienia należy ją obficie podlewać, w okresie spoczynku oszczędnie. W lecie powinna być raz na tydzień zasilona nawozem.

Przesadza się ją na wiosnę, mniej więcej co dwa lata. Roślina nie znosi ziemi bogatej w potas. Należy użyć mieszanki torfu, grubego piasku i próchnicy. Po przekwitnięciu lub podczas przesadzania można rośline przyciąć-będzie bardziej gęsta.

Gdy Kwiaty Chorują:

Mszyce - mogą być w lecie dość kłopotliwe. Należy użyć środka chemicznego.

Jeśli żółkną lub opadają liście - chodzi często o niedostatek wody lub o twardą wodę.

Zanim Dokonasz Zakupu

Przy zakupie roślina powinna mieć około 20-25 cm wysokości, być wyrośnięta, mieć zielone, błyzczące liscie i przede wszystkim dużo pączków.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.
Stopień trudności pielęgnacji: - Nie należy do roślin łatwych w pielęgnacji. Jeśli jednak spełnimy jej wymagania co do temperatury, podlewania i nawożenia, nie powinniśmy spotkać większych problemów.
    Copyright © poral.net