Wełnowce
PseudococcidaeTulipan Angelique
Tulipa Angelique

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Fuksja - FuchsiaOpis

Fuksja jest niemal symbolem lata. Jej romantyczne, lekko zwisajace czerwone i białe dzwonki kwiatów widoczne są wszędzie - na tarasach, w skrzynkach balkonowych, na oknach.

Nazwa fuksja wywodzi się od Leonarda Fuchsa, niemieckiego lekarza i botanika. Roślina pochodzi z Południowej i Środkowej Ameryki, Nowej Zelandii i Thaiti. W Europie zadomowiła się około 1800 roku.

Istnieje ponad 100 gatunków botanicznych. Z upływem czasu powstała ogromna ilość odmian tej rośliny. Istnieją jako byliny, znane są także formy zdrewniałe, niskie, mieszczące się w doniczkach oraz drzewa, do których potrzebne są już duże donice. Są też fuksje zwisające i pnące, które można umieścić w zawieszonych doniczkach, są mrozoodporne krzewy ogrodowe, odmiany pasujące na okno lub balkon. Większość fuksji to mieszańce.

Fuksja zaczyna kwitnąć pod koniec kwietnia i kwitnie do października. Słabo pachnące kwiaty są przeważnie w tonacjach czerwonych i fioletowych.

Wymagania

Fuksja jest najpiękniejsza, gdy stoi w lekko zacienionym, chłodnym miejscu z nieco zwiększoną wilgotnością powietrza. W lecie może stać na zewnątrz, a w zimie w temperaturze 6-10°C. W lecie należy utrzymywać ją stale wilgotną, w zimie podlewać oszczędniej.

Rozmnażanie

Fuksja rozmnaża się praktycznie wyłącznie przez sadzonki pędowe. Zielone pędy wierzchołkowe odcinamy w lecie, zdrewniałe dopiero na wiosnę. W wodzie lub w mieszance torfu i piasku szybko się ukorzenią. Przez wysiew uzyskuje się nowe odmiany, ale trwa to długo.

Pielęgnacja

Zimujące rośliny należy odrobinę więcej podlewać, nie nawozić. Początkiem marca, gdy zaczęła rosnąć, można ją skrócić o jedną trzecią oraz przyciąć do pożądanego kształtu. Odcięte części można wykorzystać na sadzonki. Należy powoli rozpocząć nawożenie.
Od maja należy obficie podlewać, nawozić co 10 dni. Rośliny można umieścić na zewnątrz. Zwiędłe kwiatynależy usuwać, co uniemożliwi wytwarzanie nasion na korzyść nowych kwiatów. Należy zwracać uwagę na obecność białej muszki.
We wrześniu przygotowuje się już rośliny do zimowania - przenieść do domu i oczyścić. Żółte liście należy usunąć, ostatnie kwiaty odciąć. Przede wszystkim należy zlikwidować wszystkie szkodniki wraz z jajami.
Od listopada wszystkie fuksje powinny stać w chłodnym miejscu, podlewanie należy ograniczyć. Jest to ich okres spoczynku.

Gdy Kwiaty Chorują:

Opadające liście w lecie - powodem jest nieodpowiednia temperatura. Ma zbyt chłodno lub zbyt ciepło.

Opadające liście w zimie - częściowo jest to normalne. jeśli gałązki są ogołocone, oznacza to, że roślina ma za ciepło, jest zbyt zacieniona lub za mocno podlewana.

Mszyce - okazyjnie pojawiają się pod liśćmi. Roślinę trzeba odizolować oraz spryskać środkiem przeciw mszycom. Pomaga również prysznic z roztworu wody z mydłem i spirytusem.

Mączliki - Opryskiwanie środkiem owadobójczym trzeba powtarzać kilkakrotnie z tygodniowymi przerwami.

Zanim Dokonasz Zakupu

Fuksje sprzedawane są na wiosnę., kiedy są pełne pąków kwiatowych. Wszystkie części roślin powinny być świeże i soczyste. Łodyżki z kwiatami nie mogą być zwiędnięte i opadać. Należy zwrócić uwagę, czy roślina nie jest zaatakowana przez szkodniki.

Przeciętny wiek: - Może żyć wiele lat, a nawet wytworzyć drzewko.

Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina łatwa w uprawie, jeśli jest na właściwym miejscu w lekkim cieniu i chłodzie..


    Copyright © poral.net