Krocionóg Krwawoplamy
Blaniulus GuttulatusŻagwin Ogrodowy
Aubrieta Cultorum

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Psiząb Liliowy - Erythronium Dens-CanisOpis

Tę roślinę cebulową nazwano tak ze względu na fakt, że jej cebule przypominają psi ząb. Roślina ta występuje głównie w Ameryce Północnej, rośnie dziko również na obszarach górskich południowej Europy, gdzie często występuje w towarzystwie cyklamenów.

Jest to roślina nie tylko o dekoracyjnych kwiatach ale i liściach.Mają one długość mniej więcej 15 cm i tworzą efektowną rozetę.Wyrastają z niej łodygi ok. 20 cm. długości , na których osadzone są kwiaty o średnicy ok. 3,5 cm. barwy fiołkowej do purpurowej.
Kwitną od kwietnia do maja.
Cebule sadzi się we wrześniu do poł. października w glebę lekką i porowatą na miejscu lekko zacienionym , na głębokość ok.8-10 cm. Psi ząb nie musi być okrywany na zimę .Nie należy go przesadzać.Rozmnaża się z cebulek przybyszowych.

Wczesną wiosną pojawiają się charakterystyczne, u większości gatunków plamiste liście. Gdy w kwietniu-maju temperatura podnosi się, między liśćmi tworzą się zawiązki kwiatów.
Po upływie krótkiego czasupojawiają się piękne, drobne kwiaty z wygietymi do tyłu listkami okwiatu w kolorach białym, fioletoworóżowym lub czerwono-białym.
W zależności od temperatury otoczenia utrzymują się one na roślinie przez różny czas. Im temperatura jest niższa, tym dłużej kwiaty pozostają na roślinie.

Wymagania

Psiząb Liliowy występuje głównie w lasach liściastych i zaroślach. Potrzebuje więc półcienistego lub cienistego stanowiska oraz wilgotnej, próchniczej ziemi nie zawierającej wapnia.

Rozmnażanie

Rozmnaża się wegetatywnie z cebul. Co kilka lat, we wrześniu, można wykopać cebule roślin i oddzielić od nich cebulki przybyszowe.

Pielęgnacja

Rośliny w czasie kwitnienia podlewamy obficie (jeżeli jest sucho) aż do maja - czerwca, kiedy to zaczynają usychać im liście. Liście nie powinny być usuwane zaraz po kwitnieniu. Usunąć je można dopiero po uschnięciu. Cebulki tych roślin sadzimy w połowie września na głębokości około 10 cm, a po posadzeniu podlewamy je. Co roku jesienią podsypujemy rośliny kompostem i odrobiną popiołu drzewnego (zawiera potas i fosfor), zaś wczesną wiosną można poddać im nawozu wieloskładnikowego. Psizębów nie wykopujemy, albowiem najładniej wyglądają w dużych grupach.


    Copyright © poral.net