Mszyce
AphidoideaTulipan Aucheriana
Tulipa Aucheriana

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Dyptam Jesionolistny - Krzew Mojżesza - Dictamnus AlbusOpis

Dyptam jesionolistny to długowieczna bylina z rodziny rutowatych. Jest rozpowszechniony w środkowej i południowej Europie. W warunkach naturalnych występuje także w Polsce, ale jest spotykany niezwykle rzadko. Rośliny tworzą bardzo silne i grube korzenie oraz sztywne pędy wysokości od 60 do 120 cm, które są u dołu z rzadka pokryte ogonkowymi, pierzastymi liśćmi złożonymi z około 10 listków pojedynczych, jajowatych, drobno ząbkowanych, pokrytych czarnymi punktami. Roślina jest owłosiona i pokryta licznymi gruczołkami wydzielającymi, szczególnie przed dojrzeniem owoców, łatwopalne olejki eteryczne, dzięki czemu dyptam pachnie jak cytryna lub cynamon. Jak podaje literatura w gorącym klimacie wydzielane olejki eteryczne w upalną pogodę mogą ulegać samozapłonowi, stąd nazwa potoczna "gorejący krzew Mojżesza". Przypuszcza się, że to właśnie dyptam był biblijnym krzewem, który na oczach Mojżesza stanął w płomieniach.

Dyptam kwitnie od końca maja do lipca. Białe lub różowe, pachnące kwiaty zebrane są w okazałe, gęste, groniaste kwiatostany o stożkowatym kształcie. Kwiaty mają ciemne żyłki, ich cztery płatki są wzniesione w górę, a jeden skierowany w dół. Owocem jest pięciokomorowa torebka. Dyptam dostarcza surowca zielarskiego, którym są liście, kwiaty, korzeń i nasiona.

Wymagania

Dyptam wymaga gleby głęboko uprawionej, piaszczysto - próchnicznej, wapiennej, o niewielkiej wilgotności oraz słonecznego stanowiska.

Rozmnażanie

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane zaraz po zbiorze do gruntu na rozsadnik. W następnym roku rośliny wysadza się na miejsce stałe w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona można także wysiewać w lutym - marcu do skrzynek pod osłonami, kiełkują nieregularnie po 30-40 dniach w temperaturze 18°C.

Siewki należy posadzić do doniczek o średnicy 10-12 cm, w których powinny być uprawiane przez lato. Siewki wymagają zacienienia i równej wilgotności. Na miejsca stałe rośliny wysadza się we wrześniu w rozstawie 40 x 50 cm.

Pielęgnacja

Zakwitą po 3-4 latach. Rośliny rosną wolno, ale są długowieczne, żyją do 20 lat, starszych egzemplarzy nie należy przesadzać,rośliny tego nie lubią.


    Copyright © poral.net