Wciornastki
Thysanoptera



Nachyłek Okółkowy
Coreopsis Verticillata

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Kroton - Trójskrzyn - Codiaeum



Opis

Trójskrzyn, kroton (Codiaeum) - rodzaj roślin z rodziny wilczomleczowatych. Należy do niego 16 gatunków krzewów występujących na wyspach Pacyfiku i w Azji południowo-wschodniej. Niektóre gatunki, zwłaszcza trójskrzyn pstry Codiaeum variegatum należą do najpopularniejszych roślin doniczkowych[2]. Nazwa handlowa "kroton" stosowana w odniesieniu do trójskrzyna pstrego jest niefortunna, bowiem myli się z rodzajem Croton też z rodziny wilczomleczowatych, którego przedstawiciele spotykani są w całej strefie ównikowej.

Jest to bardzo atrakcyjna roślina, wszechstronnie wykorzystywana do dekoracji wnętrz. Dzięki selekcji i hodowaniu najwytrzymalszych gatunków, udało się sprawić, że kroton stał się bardziej wytrzymały i nieskazany tylko na szklarnie i okna kwiatowe. Jeszcze nadal można się spotkać z tym mylnym przekonaniem, choć już zdecydowanie rzadziej, a kroton coraz częściej zdobi nasze mieszkania. Rodzaj ten pochodzi z Indonezji i Polinezji, gdzie występuje w formie krzewów i drzew, osiągających nawet kilka metrów. Kroton został odkryty w drugiej połowie XIX w., przez angielskiego botanika.

Krotony, to wiecznie zielone krzewy, o rozmaitych liściach (wąskich, szerszych, czasem spiralnych) w większości wielobarwne, błyszczące (wręcz sprawiające wrażenie lakierowanych). W naszych warunkach wysokość tych krzewów osiąga od 25 do 125 cm. Wielkim jego atutem, są jego barwy, które tworzą zaskakujące kombinacje barw (zieleni, czerwieni, bieli, różu, żółci, brązu). W dobrych warunkach roślina może wydać nawet kwiaty późną zimą / wczesną wiosną, lecz są one niepozorne.

Wymagania

Kroton wymaga jasnego miejsca, ale nie w pełnym słońcu. Przy braku światła jego liście nie będą kolorowe. Przy wysokiej wilgotności powietrza roślina znosi nawet bezpośrednie światło słoneczne. W lecie wymaga temperatury 20-25 stopni, w zimie 15-18 stopni. Podstawowym warunkiem w uprawie jest utrzymywanie w miarę stałej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza.

Rozmnażanie

Kroton rozmnaża się przez sadzonki pozyskane wiosną z wierzchołków pędów i ukorzenione w temperaturze 24°C w wilgotnej atmosferze

Pielęgnacja

Najlepsze podłoże, to substrat torfowy z dodatkiem ziemi liściowej, wrzosowej i piasku. Od marca do sierpnia podlewamy obficie tak, aby podłoże cały czas miało wilgoć- bryła korzeniowa nigdy nie powinna przeschnąć. Wymaga częstego spryskiwania ciepłą, miękką wodą, zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche i sprzyja występowaniu chorób i ogołoceniu dolnej partii rośliny. Nawożenie umiarkowanie przeprowadzamy od marca do sierpnia. Codiaeum rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy w temperaturze 25-30^(o)C pod szkłem lub folią. Przesadzanie przeprowadzamy wówczas, gdy korzenie całkowicie przerosną ziemię w doniczce. Pamiętajmy, aby zapewnić dobry odpływ wody.

Gdy Kwiaty Chorują:

Zbyt suche powietrze sprzyja pojawianiu się szkodników: tarczniki, wciornastki, przędziorki, podatny również na wełnowce.

Zanim Dokonasz Zakupu

Roślina zawiera substancje drażniące skórę i błony śluzowe. Zbyt niska temperatura lub zbyt niska wilgotność powietrza powodują opadanie liści. Rośliny ogołocone z liści można wiosną przyciąć

Przeciętny wiek: Może żyć bardzo długo.
Stopień trudności pielęgnacji: Łatwa w pielęgnacji.














    Copyright © poral.net