Czerwce
CoccoideaSzachownica Cesarska
Fritillaria Imperialis.

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Kobea Pnąca - Cobaea scandensOpis

Kobea pnąca jest rośliną jednoroczną, pnącą, z rodziny wielosiłowatych Polemoniaceae. Pochodzi z Meksyku. Kanciaste, wiotkie i kruche pędy dorastają zazwyczaj do 3-4 m. Pierzasto-złożone liście zakończone są wąsami czepnymi. Jesienią przebarwiają się na fioletowoczerwono.

Kobea zaczyna kwitnąć zazwyczaj w połowie lipca. Ma duże, dzwonkowate kwiaty, na początku zielonkawe, później fioletowopurpurowe, o charakterystycznej budowie kielicha. Osadzone są na długich, odpornych na zerwanie szypułkach, wyrastają pojedynczo z kątów liści. Przekwitłe kwiaty należy usuwać, aby zmusić roślinę do tworzenia nowych.

Wymagania

Kobea wymaga gleby przepuszczalnej i średnio żyznej oraz słonecznego i osłoniętego stanowiska.

Rozmnażanie

Kobeę rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec lutego lub na początku marca. Nasiona przed siewem dobrze namoczyć: w słoiku zalewamy je wodą o temperaturze pokojowej i pozostawiamy na noc. Wsadzamy je "na sztorc" do doniczek. W temperaturze około 20°C wschody pojawiają się po 21-25 dniach. Do gruntu wysadzamy po połowie maja w rozstawie co 50 cm.

Pielęgnacja

Aby roślina obficie kwitła, należy od połowy czerwca zasilać ją nawozami fosforowo-potasowymi z minimalną dawką azotu.

Ponieważ w naturze jest to roślina wieloletnia można spróbować przezimować rośliny. Najlepiej przeznaczoną do przechowania roślinę uprawiać w pojemniku. Przed przeniesieniem do pomieszczenia przycinamy ją na wysokości 10-15 cm. Podczas zimowania należy zapewnić temperaturę 8-12°C, ograniczyć podlewanie do minimum. W marcu z przechowanej rośliny pozyskujemy sadzonki, które ukorzenia się w temperaturze co najmniej 25°C. Dzięki takiemu sposobowi rozmnażania otrzymamy rośliny, które zakwitną wcześniej niż rozmnażane przez nasiona.


    Copyright © poral.net