Mączliki
AleurodinaUbiorek Wiecznie Zielony
Iberis Sempervirens

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Powojnik - ClematisOpis

Clematis należy do najładniejszych roślin pnących. Charakteryzuje się dużą ilością przypominających gwiazdki kwiatów. Powojniki rosną od Europy wschodniej po centralną Azję.

Istnieje wiele odmian i gatunków Powojnika. Są rośliny z dużymi i małymi kwiatami, wznoszącymi się i zwisającymi, w różnych kolorach. Przy pomocy swoich łodyg Clematis pnie się nawet po cienkich listwach przyczepionych do ściany.

Wymagania

Clematis lubi słońce, im ma go więcej tym ładniej kwitnie. System korzeniowy powinien być jednak raczej w cieniu, dlatego powinniśmy sadzić Powojnik w miejscu możliwym do osłonięcia. Niektóre odmiany Powojników mogą kwitnąć i rosnąć w półcieniu. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru.

Clematis wymaga ziemi próchniczej, dobrze przepuszczalnej, zasobnej w wapń. Dobrze służą mu podłoża torfowe, jeśli mamy ciężką ogrodniczą ziemię należy ją wymieszać z torfem. Raz do roku Clematis wymaga nawożenia. Należy również zadbać o odpowiedni stopień wilgotności gleby. Clematis lubi podłoże wilgotne ale nie przemoknięte. Należy pilnować aby nie przesuszyć podłoża, gdyż Powojniki są na to bardzo wrażliwe.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przez nasiona - Nasiona sieję się do donic z ziemią, piaskiem i żwirem. Donice te można wystawić na balkon lub do ogrodu. Po wykiełkowaniu nasion, rośliny w ciągu lata wyrosną na 10-20 cm. Późną jesienią trzeba je przesadzić pojedynczo do doniczek, a na zimę dobrze opakowane i chronione najlepiej umieścić w ogrodowej szopie. Na wiosnę można już rośliny zasadzić w wybranym miejscu.

Rozmnażanie przez sadzonki - Kiedy rośliny mają mało nasion, trzeba naciąć sadzonek ze sparciałych pędów i zasadzić do doniczek z puszczą korzonki, dobrze nasyconą odżywkami i przepuszczalną ziemią. Doniczki te nakryć trzeba folią igielitową. Gdy późną jesienią sadzonki wypuszczą korzonki, trzeba doniczki z sadzonkami dobrze otulić na przezimowanie. Na wiosnę warto rośliny zostawić jeszcze w doniczkach i dopiero po jakimś czasie zasadzić w wybrane miejsce.

Pielęgnacja

Powojniki można sadzić od kwietnia do połowy listopada. Istotnym elementem pielęgnacji Clematisu jest przycinanie jego krzewów, które sprzyja rozrastaniu rośliny i obfitszemu kwitnieniu. Zabieg ten można wykonywać od początku lutego do końca kwietnia. Należy poprzycinać pędy około 0,5-1,0 cm nad zdrowymi pąkami oraz pousuwać zeschłe liście i pędy.

Kiedy roślina rośnie w dużych czarach, trzeba ją prawidłowo podlewać. Rosnące w ogrodzie potrzebują podlewania tylko w przypadkach długotrwałej suszy. Raz do roku wymaga nawożenia roztworem kombinowanego nawozu.

Gdy Kwiaty Chorują:

Gdy cała roślina lub jej część więdnie - chorobliwe więdnięcie powodują grzyby. Trzeba więdnące pędy usunąć aż dożywego i potrzeć rany woskiem. Kiedy wzrosną nowe pędy, trzeba je opryskiwać co dwa tygodnie środkiem zawierającym miód. Czynność tą należy powtarzać tak długo, aż ustąpią objawy choroby.

Mało kwiatów - jest to częsta przypadłość roślin drobnokwiatowych. Oznacza to poprostu, że są nadmiernie gęste. Trzeba je poprzycinać. Pozostałe należy rozciągnąć i przywiązać do palików.

Zanim Dokonasz Zakupu

Powojnik najlepiej kupować na wiosnę lub póżną jesienią u ogrodników.

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.
Stopień trudności pielęgnacji: - Nie jest to prosta w pielęgnacji roślina. Niektóre mają szczególne, dziwne wymagania i zwyczaje.


    Copyright © poral.net