Mszyce
AphidoideaGaillardia Ogrodowa
Gaillardia Hybrida

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Chryzantema - Chrysanthemum IndicumOpis

Chryzantemy, których inna nazwa brzmi złocień ogrodowy, można kupić przez cały rok. Mogą one z powodzeniem zastąpić bukiet ciętych chryzantem.

Rodzina chryzantem jest rodziną dużą i gatunkowo bogtą należy do astrowatych. Mieszańce te to właściwie chryzantemy ogrodowe. Krewnymi chryzantem ogrodowych są znane złocienie właściwe oraz krzewiaste, które są roślinami trwałymi.

Pierwotnie rośliny te rosły dziko w Japonii i Chinach. Zaczęto uprawiać je tam na długo przed naszą erą. Rośliny te rosły jako krzewiny lub jako małe krzewy, a ich kwiaty nabrały kulturowo-historycznego znaczenia.

Gatunek z łatwością wydaje nowe odmiany. Obecnie istnieją chryzantemy z pojedynczymi kwiatami anemonowymi i z kwiatami pełnymi o koszyczkach igiełkowych, pomponowych, parasolkowatych albo kulistych. Ze względuna wielkość koszyczków rozróżnia się złocienie wielkokwiatowe, o średnicy koszyczków 15-20 cm, średnio- i drobno-kwiatowe. Te ostatnie mają tylko 5-10 cm średnicy. Kwiaty te niestety nie pachną. Ze względu na porę kwitnienia dzieli się je na wczesne średnio wczesne i późne. Chryzantemy doniczkowe nie dorastają do więcej niż 30 cm wysokości.

Wymagania

Ziemia nie może wyschnąć, trzeba umiarkowanie podlewać. Lubią jasne miejsce ale nie pełne słońce. Jeżeli mają przezimować, to w temperaturze 4-6°C. Chryzantemy znoszą suche, pokojowe powietrze.

Rozmnażanie

Rozmnaża się ją za pomocą sadzonek. Wiosną należy odciąć pędy wierzchołkowe o długości 10 cm, zasadzić je do pulchnej ziemi i przykryć folią. Po wytworzeniu się korzonków można już przesadzić roślinki do doniczek.

Pielęgnacja

Chryzantemy powinny być umieszczone w jasnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. W chłodnym miejscu dłużej kwitną. Podlewać należy umiarkowanie, dwa razy w tygodniu. Trzeba jednak uważać, aby ziemia nigdy nie wyschła. Podczas kwitnienia nawozi się co 14 dni płynnym nawozem.

Przesadzanie rośliny nie jest konieczne. Jeśli roślina ma przezimować, to na wiosnę powinna być przesadzona do ziemi kwiatowej i przycięta na długość 5 cm. Wierzchołki pędów należy odciąć, wtety roślina będzie bardziej gęsta. Zwiędłe kwiaty należy regularnie usuwać.

Gdy Kwiaty Chorują:

Ciemne, rude plamy - powoduje prawie zawsze rdza chryzantemowa, niebezpieczna choroba, która na szczęście występuje dość rzadko.

Przędziorki - występują dość często na roślinach pokojowych. Usuwanie ich z roślin krótko żyjących się nie opłaca. Można spróbować zastosować roztwór mydła i spirytusu. Lepiej jednak pozbyć się chorych roślin i kupić nowe, szczególnie że przędziorki rozprzestrzeniają się łatwo na innerośliny pokojowe.

Biała lub szara mączna powłoka - na zielonych częściach rośliny wskazuje na obecność mączniaka. W ciepłych, suchych pomieszczeniach choroba ta występuje często. Należy umyć roślinę ciepłą wodą i natychmiast po przekwitnieniu zlikwidować.

Zanim Dokonasz Zakupu

Przy zakupie chryzantemy w doniczce należy zwrócić uwagę na krzewiasty kształt rośliny, ładnie rozwinięte kwiaty, na świeże, zielone liście oraz liczbę pąków.

Przeciętny wiek: - Niemal wszystkie chryzantemy, które są w sprzedaży, przeznaczone są do późniejszej likwidacji.

Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina stosunkowo łatwa w uprawie.


    Copyright © poral.net