Skoczogonki
CollembolaGrubosz Jajowaty
Crassula Ovata

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Podrzeń Żebrowiec - Blechnum SpicantOpis

Podrzeń żebrowiec występuje w Ameryce Północnej, Europie, Afryce Północnej, na Kaukazie. W Polsce jest rośliną rzadką. Dużo częściej występuje w Karpatach i w Sudetach, można go też znaleźć na przylegającym do nich pogórzu. Na niżu jest rośliną bardzo rzadką. Roślina wieloletnia osiągająca wysokość 20 - 50 cm. Składa się z kłącza z korzeniami, liści asymilacyjnych (trofofili) i liści zarodnionośnych (sporofili). Gatunek objęty ochroną gatunkową. Na Pomorzu jest gatunkiem wymierającym. Na niżu Polski jest reliktem glacjalnym.

Ciemnozielone i błyszczące liście są zimotrwałe i mają zieloną oś. Są skórzaste i mają równowąskolancetowaty kształt o zaostrzonym końcu i zaostrzonej nasadzie. Listki są równowąskie i zwrócone sierpowato do przodu. Liście asymilacyjne są szeroko rozchylone na boki.Liście zarodnonośne. Są około półtora razy dłuższe od liści asymilacyjnych. Wyrastają ze środka różyczki liści asymilacyjnych, są sztywne i wzniesione prosto do góry. Nie są zimotrwałe. Wyrastają na długich ogonkach i mają brunatną oś główną. Są pierzastodzielne, ale mają bardzo wąskie odcinki o podwiniętych brzegach.

Wymagania

Preferuje wilgotne, kwaśne i próchniczno-kamieniste podłoże.

Rozmnażanie

Przez podział kłączy
Podrzenia żebrowca można rozmnażać bardzo łatwo, gdy w ogrodzie lub skrzynce na balkonie rośnie kilka dobrze zrośniętych okazów. Starsze rośliny wyjmuje się jesienią z ziemi i dzieli kłącza na kilka części nożem lub łopatką. Poszczególne fragmenty sadzi się w miejscu, w którym rośliny będą rosły. Następnie rośliny trzeba podlać. W zimie rośliny trzeba przykryć choiną.

Przez wysiew zarodników
Jest to sposób czaso- i praco-chłonny. Pod koniec lata należy przygotować mieszankę składającą się z ziemi liściowej i drobnoziarnistego torfu. Należy delikatnie potrząsnąć liśćmi paproci, aby wypadły z nich zarodniki. Wysiewa się je do skrzynek z wcześniej przygotowaną ziemią, ustawia w ciepłym, jasnym miejscu i przykrywa szklaną płytką. Gdy po miesiącu wykiełkują pierwsze zarodniki, płytę należy usunąć.Po upływie kilku następnych miesięcy młode roślinki przesadza się do doniczek o średnicy około 5 cm. Nadal wymagają one światła i ciepła. Latem doniczki wynosi się do ogrodu, nie należy jednak wyjmować z nich roślin. W zimie doniczki wkłada się do ziemi i przykrywa gałęźmi drzew iglastych. Dopiero wiosną następnego roku rośliny przesadza się na ostateczne miejsce.

Pielęgnacja

Paproć ta rośnie najlepiej w lekkiej, wilgotnej ziemi. Rozwija się prawidłowona podłożu składającym się z mieszanki lekko kwaśnej ziemi i próchnicy. Podczas okresów suszy należy podlewać także rośliny rosnące w ogrodzie. Do podlewania używa się tylko i wyłącznie wody odstałej z małą zawartością wapnia. Od czasu do czasumożna do wody dodać nawozu w płynie. Nie można jednak spryskać nim liści paproci. Paproci nie przycina się. Przesadzamy ją co 4-5 lat. Podrzeń żebrowiec nie nadaje się do upraw z innymi roślinami. Najlepiej wygląda samotnie.

Gdy Kwiaty Chorują:

Bardzo jasne liście, paproć nie rośnie - jest to skutek podlewania twardą wodą, przez co zwiększa się pH gleby.

Naspodniej stronie liści żerują małe ślimaki - zbyt wilgotne podłoże. Należy zmniejszyć wilgotność i systematycznie zbierać ślimaki.

Zanim Dokonasz Zakupu

Przeciętny wiek: - Może żyć bardzo długo.

Stopień trudności pielęgnacji: - Uprawa podrzenia żebrowca nie jest trudna.
    Copyright © poral.net