Wełnowce
Pseudococcidae



Tulipan Biflora
Tulipa Biflora

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Begonia



Opis

Begonia bulwiasta jest jednoroczną rośliną z rodziny ukośnicowatych Begoniaceae. Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania wielu gatunków begonii rosnących dziko w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Tworzy bulwy, z których wyrastają mięsiste, krótkie i rozgałęziające się pędy 15-20 cm wysokości. Liście są grube, asymetryczne, sercowato-lancetowate, osadzone na dość długich ogonkach. Zarówno liście, jak i ogonki liściowe pokryte są długimi, rzadkimi włoskami.

Begonia bulwiasta kwitnie od VI do pierwszych przymrozków. Na rynku dostępnych jest wiele odmian begonii bulwiastej różniących się o wielkością i kształtem kwiatów.

Wymagania

Begonia bulwiasta wymaga gleby próchniczej, lekko kwaśnej i cienistego stanowiska. Jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego na miejsce stałe można ja wysadzać dopiero na początku czerwca.

Rozmnażanie

Ten gatunek rozmnaża się przez nasiona. Należy jednak pamiętać, że rośliny rozmnażane w ten sposób kwitną dopiero pod koniec VI lub na początku VII. Można ją także rozmnażać z bulw - wtedy kwiaty pojawią się wcześniej. Tok postępowania przy uprawie z bulw jest następujący: po pierwszych przymrozkach bulwy należy wyjąć z ziemi, odciąć pędy, pozostawiając nasady 5 cm długości. Następnie bulwy podsusza się w temperaturze 15°C, czyści się i przechowuje lekko zagłębione w wilgotnym torfie w pomieszczeniu o temperaturze 7-8°C. Na początku lutego bulwy wysadza się do skrzynek. Początkowo utrzymuje się 18°C, a gdy rośliny wypuszczą pędy - temperaturę obniża się. W kwietniu begonie wysadza się do inspektów lub do doniczek. Zaczynają kwitnąć pod koniec maja.

Trzecim sposobem rozmnażania jest podział bulw. Na początku marca zadołowane bulwy przenosi się do szklarni i podlewa podłoże. Po wybiciu pąków bulwy dzieli się przesypując zranione miejsca miałem z węgla drzewnego, a po przesuszeniu wysadza płytko do skrzynek, które przenosi się do inspektu. Begonie bulwiaste można rozmnażać również przez sadzonki pobierane z pierwszych pędów wyrosłych z bulw wysadzonych w styczeń-luty. Pędy przeznaczone na sadzonki tnie się tuż pod węzłem i umieszcza płytko w substracie torfowym zmieszanym z piaskiem lub perlitem. Skrzynki przykrywa się taflą szkła i przetrzymuje w pomieszczeniu o temperaturze 18-22°C. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w drugiej połowie maja w rozstawie 20 x 25 cm.

Pielęgnacja

W przeciwieństwie do innych begonii tolerują one stanowiska słoneczne. Wymaga gleby próchniczej, dość żyznej, przepuszczalnej o odczynie kwaśnym. Begonia wymagającą rośliną, źle znoszącą zimne, wietrzne i mokre warunki, dlatego w chłodne i mokre lata, słabiej kwitną. Rozmnażamy je głównie poprzez nasiona. Kłopotliwość i długi okres mijający od siewu do uzyskania kwitnącej rośliny sprawia, że lepiej jest nabyć gotowe rozsady.
















    Copyright © poral.net