Wciornastki
ThysanopteraNolina
Nolina Recurvata

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Aglonema - AglaonemaOpis

Aglaonema w naturalnych warunkach występuje w południowo wschodniej Azji. W Polsce uprawianych jest kilka odmian o liściach szmaragdowozielonych w białe plamy, owalnych lub jajowatych. Kwiat w zależności od odmiany osiąga nawet do jednego metra wysokości.

Wymagania

Aglonema jest rośliną doniczkową łatwą w uprawie, rośnie dobrze w większości warunków, dobrze znosi suche powietrze w naszych domach. Nadaje się do miejsc słabiej oświetlonych, ale może również rosnąć w bezpośrednim nasłonecznieniu. Dość dobrze znosi niższą temperaturę 10°C, lepiej jednak utrzymywać około 15°C zimą i 24°C latem, ale pod warunkiem dość wysokiej wilgotności powietrza.

Rozmnażanie

Co roku wiosną dobrze jest roślinę przesadzić. Nie lubi zbitej ziemi, dlatego przy przesadzaniu nie należy jej zbyt mocno ugniatać. Aglonemę rozmnaża się przez podział rośliny. Najlepiej oddzielić młode ulistnione pędy z korzeniami w kwietniu - maju i po posadzeniu przetrzymywać je w temperaturze około 20°C do czasu, gdy zaczną dobrze rosnąć. Można też rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe, ale trwa to znacznie dłużej. Po kilku latach rośliny stają się mniej bujne i najlepiej wyprowadzić nowe z sadzonek wierzchołkowych.

Pielęgnacja

Latem należy roślinę podlewać dwa razy w tygodniu (ziemia powinna być stale wilgotna) i zasilać nawozami płynnymi co 2 tygodnie. Należy pamiętać, że wymaga umiarkowanej wilgotności powietrza i powinna być zraszana dwa razy w tygodniu. Można też doniczkę umieścić na wilgotnych kamykach w podstawce. Zimą podlewa się najwyżej raz w tygodniu i utrzymuje suchą atmosferę.

Liście aglonemy są dosyć duże, dlatego łatwo stają się zakurzone. Należy je czyścić ręcznie, letnią wodą. Nie wolno stosować preparatów nabłyszczających liście.

Co roku wiosną dobrze jest roślinę przesadzić. Nie lubi zbitej ziemi, dlatego przy przesadzaniu nie należy jej zbyt mocno ugniatać.

Gdy Kwiaty Chorują:

Czasami latem, gdy roślina jest nieodpowiednio odżywiona, pojawia się plamiste żółknięcie liści. Te same objawy występują, jeśli zimą temperatura jest zbyt niska.
    Copyright © poral.net