Wciornastki
Thysanoptera



Męczennica
Passiflora Caerulea

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Bratek - Fiołek ogrodowy - Viola x Wittrockiana



Opis

Bratek ogrodowy, roślina dwuletnia, należy do rodziny fiołkowatych i powstał w wyniku skrzyżowania fiołka trójbarwnego-Viola ticolor i innych gatunków: Wysokość Viola x wittrockiana wynosi 15-30 cm, a jego pędy są gładkie i soczyste, i czterokanciaste, na których osadzone są liście, u dołu większe jajowatosercowate, górne natomiast są o kształcie lancetowatym. Kwiaty zależnie od grupy i odmiany mają różną średnicę, budowę grzbieciniastą, koronę pięciopłatkową o różnych barwach, odcieniach z różnobarwnymi przebarwieniami. Kwiaty osadzone pojedynczo na szypułkach wyrastających z kątów liści.

W uprawie znajduje się wiele grup i odmian bratków. Do bratków wczesnokwitnących należą między innymi grupy:
Hiemalis - odmiany z tej grupy mają małe kwiaty, kwitną obficie i są wytrzymałe na niskie temperatury, pirnańskie - mają kwiaty z tzw. oczkiem, kwitną dość wcześnie, ale o kilka dni później niż bratki z poprzedniej grupy.

Vorbote - mają bardzo duże kwiaty, w zarysie okrągłe, o czystych i intensywnych barwach.

Holenderskie wielokwiatowe - mają duże kwiaty o intensywnych kolorach.

Do bratków średniowczesnych i późnych zaliczmy grupy:
Roggli - o bardzo dużych kwiatach w wielu intensywnych barwach, wiele odmian ma na dolnym płatku odmiennie zabarwione oczko.

Szwajcarskie - kwiaty duże, rośliny silnie rosnące, obficie kwitnące; mieszanka wielkokwiatowa.

Engelmana - bratki hodowli angielskiej o bardzo dużych kwiatach w różnych barwach, z wyjątkiem białej.

Olbrzymie Orchideiflora - kwiaty bardzo duże, w barwach pastelowych; brzegi płatków fryzowane, płatek dolny zgięty ku dołowi.

Trimardeau - kwiaty duże (mniejsze niż bratków poprzednich grup), z oczkiem na dolnych płatkach.

Rośliny kwitną obficie. Ponadto jest wiele mieszanek oraz odmian nie należących do wyżej wymienionych grup.

Bratki stosuje się na kwietniki, obwódki, do mis i skrzynek balkonowych. Niektóre odmiany uprawiane są jako rośliny doniczkowe, można więc wykorzystać je do dekorowania wiosna naszych mieszkań. Nadają się również na kwiat cięty. Obecnie na rynku są także odmiany o zwisających pędach, niezwykle atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach.

Wymagania

Bratki lubią glebę żyzną, próchniczą, której odczyn może być zarówno obojętny, jak i lekko kwaśny. Wymagają stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. W zbytnim cieniu stają się mniej atrakcyjne z powodu słabszego kwitnienia i wybujałości.

Rozmnażanie

Rozmnażamy je z nasion, które wysiewamy od drugiej połowy czerwca do początku lipca zarówno do inspektu jak i rozsadnik. Młode siewki pikujemy w rozstawie 4x5 cm, a w pierwszej połowie września wysadzamy na zagony. Na okres zimy można je okryć np. świerkiem, aby dobrze przezimowały. Pod koniec kwietnia wysadzamy na miejsce stałe 25x20 cm.

Stopień trudności pielęgnacji:.














    Copyright © poral.net