Skoczogonki
Collembola



Drżączka Średnia
Briza Media

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Bluszcz Pospolity - Hedera Helix



Opis

Hedera Helix, Bluszcz Pospolity, pochodzi z Europy i Azji, gdziewystępuje w lasach na podłożu bogatym w wapń. Jest to płożący lub pnący się krzew, który pnie się za pomocą korzeni czepnych i przyssawek. Dorasta nawet do 30 metrówwysokości, pień ma czasami średnicę jednego metra.

O bluszczu pisało już wielu antycznych pisarzy. Był on - obok winorosli - symbolem bogów wina Dionyzosa i Bakchusa, symbolem wesołości.

Bluszcz świetnie nadaje się do upraw zarówno w wiszącym koszyku jak i w doniczce, samotnie lub w towarzystwie innych roślin. Roślina dobrze rozwija się w chłodnym pomieszczeniu, takim jak na przykład korytarz. Może być również ustawiony na parapecie północnego okna.

Wymagania

Bluszcz, chociaż należy do roślin niewymagających, ma jednak specyficzne wymagania co do podlewania. Nie toleruje zalania korzeni, bryła korzeniowa nie powinna też wyschnąć. Chcąc by roślina bujnie się rozrastała, należy ją raz na dwa tygodnie zasilić nawozem w płynie. Roślina potrzebuje również krótkiego okresu spoczynku w zimie, chociaż może się bez niego obejść.

Bluszcz toleruje również cieniste stanowisko. Gatunki o wielobarwnych liściach potrzebują jednak więcej światła, gdyż w przeciwnym razie ich liście tracą swe dekoracyjne zabarwienie i stają się jednobarwnie zielone.

Roślina dobrze znosi ciepło,lato 15-20°C, a w zimie 5-10°C. Nie należy umieszczać jej na parapecie nad grzejnikiem. Do uprawy odpowiednie jest każde inne miejsce.

Rozmnażanie

Bluszcz można bez żadnych problemów rozmnażać przez odkłady. Należy wybrać długi, silny zdrowy pęd z dużą liczbą wąsów i naciąć ostrym nożem skórę tuż pod nasadą ogonka liściowego. W doniczce wypełnionej żyzną ziemią należy ułożyć pęd tak, aby miejsce nacięcia znalazło sie w ziemi. Pęd przymocowuje się do podłoża przy pomocy drutu. Po wytworzeniu korzeni pęd oddziela się od rośliny macierzystej.

Rozmnażanie z sadzonek. Sadzonki sporządza się wiosną lub w lecie i sadzi się do ziemi, wymieszanej z torfem. Do jednej doniczki można zasadzić kilka sadzonek, jest większa szansa, że wyrosną z nich nowe rośliny.

Pielęgnacja

Bluszcz przesadza się co dwa lata, zawsze do wiekszej doniczki wypełnionej zwykłą ziemią doniczkową.

Wymaga stale jednakowo wilgotnej ziemi, nie toleruje zalania korzeni. Regularnie nawożony wypuszcza długie pędy.

Chcąc by roslina rozgałęziała się, należy regularnie przycinać wierzchołki pedów. Poprzez przycinanie można uzyskać rośliny o pożądanym pokroju.

Gdy Kwiaty Chorują:

Czarne plamy na liściach - są oznaką choroby grzybowej. Uszkodzone liście należy usunąć i dokładnie spryskać roślinę środkiem grzybobójczym.

Liście czernieją - przyczyną jest zalanie rośliny, zazwyczaj zimą.

Liście żółkną, a na spodniej stronie liści pojawiają się pajęczynki - oznacza to inwazję przędziorków. Walka z nimi jest bardzo trudna. Roślinę należy kilkakrotnie spryskać insektycydem i regularnie zraszać woda.

Mszyce i tarczniki - usuwa się przy pomocy wacika nasączonego denaturatem. Szkodniki te można zwalczyc też insektycydem.

Srebrzyste, ewentualnie białe plamy na liściach - są oznaką inwazji wciornastków, małych, czarnych skrzydlatych owadów, które zwalcza się środkami zawierajacymi pyretrum.

Zanim Dokonasz Zakupu

Bluszcz jest do nabycia przez cały rok. Doniczki z rośliną są zazwyczaj małe, roślinę więc najlepiej od razu przesadzić do większej doniczki.

Przeciętny wiek: - Długowieczna.

Odmiany: - Na drodze krzyżowań powstało wiele odmian, uprawianych przede wszystkim jako rośliny pokojowe. W kwiaciarni można kupić dziesiatki odmian bluszczu: pnące lub zwisające z liśćmi od 3 do 7 cm długości. Liście są w różnych kolorach: zielone lub szarozielone, żółto lub biało nakrapiane, żółtozielone lub biało obrzeżone.

Stopień trudności pielęgnacji: - Roślina łatwa w uprawie. Nadaje się również dla początkujących hodowców.

Sezon: - Bluszcz jest bardzo dekoracyjny przez cały rok. Kwitnie dopiero po 8-10 latach po osiągnięciu pewnej wielkości. Żółtozielone kwiaty o cierpkim zapachu dają dekoracyjny efekt. Owoce niebieskozielone jagody wielkości grochu są trujące. Częściej kwitnie bluszcz na zewnątrz niż w pokoju. Roślina zakwita jesienią, a owoce powstają zimą.












    Copyright © poral.net