Mączliki
Aleurodina



Heliotrop
Heliotropium

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Zimowit Jesienny - Colchicum Autumnale



Opis

Zimowit należy do liliowatych i jest byliną tworzącą bulwy. Ze względu na wygląd jest często mylony z krokusami. Liście i kwiaty wyrastają ze spłaszczonej częśc bulwy, przy czym kwiaty ukazują się jesienią, jak sama nazwa wskazuje na powitanie zimy, a liście wiosną. Z powstaniem, Colchicum wiąże się legenda, która głosi, że powstały z wylanych kropel magicznego napoju mitycznej Medei, gdzieś u podnóży Kaukazu, w krainie o nazwie Kolchida, od której pochodzi łacińska nazwa ziemowita. W Polsce jest spotykany w warunkach naturalnych - najczęściej w górach i na pogórzu oraz w północno-wschodniej części kraju.

Zimowit jesienny jest podobny do krokusa i często z nim mylony, ale rozwija się zupełnie inaczej: jesienią ukazują się tylko kwiaty (około 15 cm wysokości, natomiast liście 6 cm szerokości i 30 cm długości wyrastają w marcu, w czerwcu zaś zasychają. Roślina wytwarza od 3 do 8 zależnie od wielkości bulwy wąskolancetowatych, tępo zakończonych liści.

Zimowit kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być purpurowoliliowe, różowoliliowe, liliowe, różowe, czasem białe, pojedyncze bądź pełne. Mają lejkowaty kształt, tworzą promienisty okwiat, składający się z 6 działek zrośniętych u nasady w długą rurkę. Z jednej dużej bulwy średnicy 8 cm wyrasta ich kilkanaście.

Wymagania

Zimowity lubią glebę zwięzłą, próchniczą, zasobną w składniki pokarmowe, niezbyt wilgotną. Stanowiska słoneczne do półcienistego. Gleby zbyt lekkie można użyźnić przefermentowanym obornikiem.

Rozmnażanie

Zimowity rozmnaża się z bulw przybyszowych, oddzielanych od bulw matecznych wykopanych w czerwcu po zbrunatnieniu liści.

Pielęgnacja

Wysadzone na miejsce stałe mogą tam przebywać kilka lat, wówczas się bardzo rozrastają tworząc kwiatowy dywan. Fakt, że bulwy zimowita, aby zakwitły nie wymagają ziemi, sprawia, że są one hodowane również w warunkach domowych. Wystarczy bulwy umieścić w naczyniu, przysypać np. żwirem czy piaskiem a po kilkunastu dniach uraczą nas swym kwitnieniem. Gdy kwiaty zwiędną, przesadzamy do gruntu. Jesienią następnego roku można ponownie wykopać i znowu cieszyć się jego kwitnieniem.

Zanim Dokonasz Zakupu

UWAGA: zimowit to roślina trująca zawiera trujący alkaloid kolchicynę, dlatego należy unikać sadzenia go w ogrodach, gdzie przebywają małe dzieci.












    Copyright © poral.net