Czerwce
Coccoidea



Niecierpek Nowogwinejski
Impatiens New Guinea

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Asparagus Pierzasty - Asparagus Setaceus



Opis

Asparagus jest byliną, podkrzewem lub krzewem, w naturze występuje w strefie klimatu podzwrotnikowego, rzadziej umiarkowanego. Budowa rośliny świadczy o jej przystosowaniu się do suchego klimatu: na korzeniach powstały bulwiaste twory, służące do magazynowania wody, a liście przekształciły się w łuski.

Kwiaty są drobne, białe, mają delikatny zapach, pojawiają się zwykle latem. Po ich przekwitnięciu zawiązują się owoce - kolorowe jagody. Asparagus pierzasty ma horyzontalnie rozłożone gałęzie i bardzo drobne liście przypominające igiełki, nadające mu lekki wygląd.

Delikatne gałązki asparagusów są od lat niezastąpionym składnikiem bukietów i wiązanek, dodającym kompozycjom lekkości i wdzięku. Asparagusy w doniczkach wspaniale nadają się do dekoracji wnętrz. Najlepiej posadzić je w doniczkach wiszących lub ustawionych wysoko na kwietnikach lub półkach - wtedy ich pędy mogą swobodnie zwisać do podłogi.

Roślina wykorzystywana w kompozycjach florystycznych.

Wymagania

Roślina powinna stać w miejscu jasnym, ale nie nasłonecznionym.

Rozmnażanie

Asparagusy rozmnaża się głównie przez nasiona, czasem także przez podział starszych rozrośniętych egzemplarzy. Nasiona wyjęte z miąższu owoców wysiewa się jak najszybciej po zbiorze, od października do lutego. Aby rośliny wzeszły szybko i równomiernie, przed siewem nasiona warto moczyć 48 godzin w ciepłej wodzie.

Pielęgnacja

Latem należy je cieniować w godzinach południowych, w przeciwnym razie stają się jasnozielone, a ich pędy drewnieją i bardzo łatwo się łamią. Wiosną i latem najlepiej utrzymywać temperaturę 20-25°C, zimą należy zapewnić dużo światła i temperaturę około 15°C.

Latem rośliny należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, dosyć obficie tak, aby ziemia była stale wilgotna. Jeśli podłoże zbytnio przeschnie, trzeba wstawić doniczkę z rośliną do miski z wodą i trzymać w niej dotąd, aż na powierzchni przestaną się ukazywać pęcherzyki powietrza. Zimą rośliny podlewa się rzadziej, zwłaszcza gdy stoją w chłodnym pomieszczeniu. Nie wolno jednak dopuścić do przesuszenia korzeni. Asparagusy lubią zraszanie, także zimą.

Ze względu na duże wymagania pokarmowe asparagusy trzeba co roku przesadzać do nowego podłoża, wzbogaconego w nawozy. Doniczki nie mogą być zbyt duże, zmieniamy je na większe dopiero wtedy, gdy korzenie przerosną całe podłoże. Roślina wymaga zasilania podczas wegetacji, szczególnie od maja do października. Należy ją dokarmiać co 7-10 dni nawozami płynnymi.








    Copyright © poral.net