Tarczniki
Diaspididae



Rozchodnik Okazały
Sedum Spectabile

  BOTANIKA           DRZEWKA   ROŚLINY           KWIATY   FLORYSTYKA         SZKODNIKI

It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.


  Rośliny:   - Kwitnące   - Zielone ozdobne   - Zielone pnące i zwisające   - Suche   - Gruboszowate   - Wodne   - Balkonowe   - Ogrodowe   - O wzorzystych liściach   Storczyki   Tulipany:   - Wymagania Tulipanów   - Pielęgnacja Tulipanów   - Rozmnażanie Tulipanów   - Rodzaje Tulipanów   - Odmiany Tulipanów   - Choroby Tulipanów   - Tulipany Kwitnące Zimą   Warzywa i zioła   Kwiaty cięte   Pędzenie roślin   Drzewka domowe   Życie roślin   Choroby i szkodniki   Kwiaty kwitnące zimą   Kaktusy   Rady praktyczne   Trendy florystyczne   Mowa kwiatów   Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku polskim
  Rośliny i szkodniki alfabetycznie
w języku łacińskim


Opisanych Roślin: 273
Opisanych Szkodników: 10

Pokrzywiec Szorstkowłosy - Acalypha Hispida



Opis

Nie łatwch jest znaleźć roślinę podobną pokrzywca szorstkowłosego, z jego długim, czerwonym kwiatostanem. Szczególnie pięknie wyglądają kuliście się rozrastające odmiany dostosowane do hodowli w doniczkach wiszących.

Pochodzi z wilgotnych rejonów tropikalnych - Indii i wysp archipelagu australijskiego oraz Nowej Gwinei, gdzie rośnie jako dochodzący do 2 m krzew.

Kwiaty pokrzywca nie muszą zawsze być czerwone. Istnieje odmiana "Alba" z kwiatami kredowobiałymi. Są również formy bez kwiatostanów, są takie, które mają kwiaty tak małe, że są pod liśćmi prawie nie widoczne. Wśród licznych tych gatunków znajdują się też rośliny o absolutnie różnym od pokrzywowca wyglądzie, niektóre łudząco podobne są do kaktusów. Jedynym wspólnym podobieństwem jest biały trujący sok, który wszystkie należące do tej rodziny posiadają. Sok ten też podrażnia skórę, dlatego podczas przycinania rośliny należy zakładać rękawiczki. Należy wiedzieć, że nie tylko sok, ale też pozostałe części rośliny też są trujące.

W warunkach pokojowych pokrzywiec dorasta do wysokości pół metra. Rośnie dosyć szybko i często potrzebuje podpory. Od marca do września roślina wytwarza rzucające się w oczy, długie, czerwone kwiatostany, składające się z mnóstwa małych kwiatów. Kwiaty nie pachną. Liście często są wielobarwne, z bršzowymi oraz czerwonymi odcieniami. Jeśli roślina ma za mało światła, stają się one ciemnozielone.

Wymagania

Pokrzywiec jest dość wymagającą rośliną, która nie może stać w zbytnim chłodzie i potrzebuje dużo światła. Należy ją umieścić na południowym lub zachodnim oknie albo na zamkniętej werandzie. Bryła korzeniowa nie może wyschnąć i dlatego potrzebne jest regularne podlewanie oraz nawożenie.

Rozmnażanie

Najbujniej rosnące pokrzywce uzyskamy gdy rozmnożymy rośliny przez sadzonki pędów wierzchołkowych, albo gdy na wiosnę roślinę matczyną przytniemy o połowę.

Na wiosnę należy odciąć z młodych, silnych pędów około 10 cm wierzchołki i zasadzić je do mieszanki piasku i ziemi. Wymagają wilgotnego i ciepłego otaoczenia, na przykład w skrzynce inspektowej, i temperatury podłoża 21°C. Szczególnie szybko ukorzenią się po zastosowaniu stymulatora wzrostu. Po 2-3 tygodniach można rośliny przesadzić do normalnej ziemi.

Pielęgnacja

W mieszkaniu należy zapewnić dostatek światła oraz wysoką wilgotność powietrza. Roślina nie znosi żaru południowego słońca. Najodpowiedniejszą temperaturą latem jest 20-21°C, zimą nie powinna spaść poniżej 15°C.

Pokrzywiec rośnie i kwitnie najlepiej wtedy, gdy bryła korzeniowa jest stale wilgotna. Oznacza to, że latem należy roślinę obficie podlewać, a zimą trochę mniej. Pół godziny po podlaniu należy odlać nadmierną ilość wody z podstawki. Podczas okresu wzrostu nawozimy co 14 dni normalną dawką nawozu płynnego. W zimie nie nawozimy. Wysoką wilgotność należy utrzymywać poprzez częste spryskiwanie.

Przesadzamy co roku w marcu, wykorzystując zwykłą ziemię kwiatową lub substrat torfowy. Dla sadzonek odpowiedni jest torf.

Gdy Kwiaty Chorują:

Liście żółkną i opadają - przeważnie z powodu niedoboru substancji odżywczych. Spowodowane to również może być chłodem, suszą oraz przeciągiem. Należy zwracać uwagę na bryłę korzeniową, która powinna być wilgotna. Roślina wymaga dużo światła oraz ciepła, nie znosi jednak ostrego słońca

Przędziorki - są głównym wrogiem pokrzywca. Nigdy nie wolno umieszczać pokrzywca obok źródła ciepła. W takim środowisku powodzi się przędziorkom szczególnie dobrze. Przeważnie siedzą na spodzie liści. Pierwszymi objawami są zmiany zabarwienia oraz plamy. Jednym dobrym sposobem jest spryskanie środkiem owadobójczym. W razie poważnego zaatakowania rośliny należy ją zlikwidować, zanim zarazi inne.

Zanim Dokonasz Zakupu

Pokrzywiec szorstkowłosy najlepiej jest kupić z nowymi ogonkami, które jeszcze nie są w fazie rozwoju. Świeże, zielone liście są dowodem dobrego zdrowia.

Przeciętny wiek: Z upływem czasu roślina staje się nie ładna, ale może żyć długo.
Stopień trudności pielęgnacji: Dość wymagająca roślina.












    Copyright © poral.net